Mozart'ı hop oturtup hop kaldırtan grup!

Mozart'ı hop oturtup hop kaldırtan grup!
Mozart'ı hop oturtup hop kaldırtan grup!
29 Kasım Cumartesi akşamı CRR'de sahneye çıkacak çılgın ve fazlasıyla eğlenceli MozART Group'la İstanbul konserlerinin hemen öncesinde konuştuk: "Mizah kanımızda olan bir şeydi, o yüzden her şey doğal yollardan gelişti. Biz eğlencenin frak ile buluşan versiyonuyuz. Mozart Group bayat espriler yapmıyor ve bu da seyirciler tarafından iyi geri dönüş alıyor."

Grubunuz ortaya çıkma sürecini anlatır mısınız? Müzikal kabare fikrine nasıl karar verdiniz?
1995 yılında bir araya geldik. Üniversite yıllarındayken birlikte çalışıyorduk. Müzik akademisindeyken insanları eğlendirmek istediğimizi fark ettik. Bizim için mizah kanımızda olan bir şeydi, o yüzden her şey doğal yollardan gelişti. İlk başta sadece kendimizi eğlendirmek amacıyla çalışıyorduk. Sonra şans eseri Canal Plus adlı televizyon kanalının klasik müziği daha eğlenceli şekilde sunacak birilerini aradığını duyduk. Bu sayede bizim kendimizi eğlendirmek amacıyla yaptıklarımızın insanları güldürdüğünü fark ettik. Tabii ki uzun zamandır klasik müzik ve mizahın kombinasyonunun eski bir gelenek olduğunu biliyorduk; ancak hiçbir gruptan etkilenmedik, kendi yolumuzda ilerlemeyi tercih ettik.

Klasik müzik kabare fikri pek sık karşılaştığımız bir konsept değil. Siz bu konuda başarılısınız ve yıllar içinde sayısız ödül kazandınız. Başarınızın sırrı nedir?
Başarımızın sırrı basit, eğlenmek... 20 yıldır sürekli birlikte sahnedeyiz ve hep çok keyif aldık. Seyircileri güldürmek bize büyük keyif veriyor. Klasik müzikle insanları 5 kıtada güldürebilmek bizim başarımız. Mozart Group bayat espriler yapmıyor ve bu da seyirciler tarafından iyi geri dönüş alıyor. Şu an eğlence sektörünce yeterince bayat espri var. Biz eğlencenin frak ile buluşan versiyonuyuz.

Performanslarınızda gerçekten inanması güç hareketler var. Konserlerde ne tür şeyler yapacağınıza nasıl karar veriyorsunuz?
Parçalara eşlik ettiğimiz performansların Mozart tarafından bizi telepatiyle gönderildiğini düşünüyoruz. Bu da mümkün!

20 yıldır turnedesiniz. Şimdiye kadarki en iyi performansınız hangisiydi?
O kadar çok konser verdik ki içlerinden birini seçmek çok zor. 20 yıl önce ilk konserimiz 50 kişilik bir öğrenci grubu için düzenlenmişti. O konserin bizim için yeri farklı. Bir önceki Türkiye konserimiz olağanüstüydü, çünkü seyirciler inanılmaz spontane reaksiyonlar vermişti. Amsterdam ve Singapur’daki konserler de unutulmazlar arasında. Yine de en iyi konserimiz için biraz daha vaktimiz var.

Mozart Group’un gelecek için planları neler? Kendi televizyon programınızı yapmayı düşünür müsünüz?
Aslına bakarsanız televizyon programı yapacak kadar televizyonu sevmiyoruz. Planımız en iyi konserimiz için çalmaya devam etmek!

MozART Group, 29 Kasım Cumartesi saat 20.00, CRR


MozART Group hakkında 

Kendi ilham perileriyle (Mozart) şakalaşacak kadar cesur ve talihsiz perinin bu durumdan alınmayacağından emin olan son derece eğlenceli ve çılgın bir ekiple karşı karşıyayız! MozART Group, klasik müzik dünyasının belirgin sınırlarını ortadan kaldırıyor. Ekip, ‘’Biz büyük konser salonlarının ağırbaşlı resmiyetlerine, klasik müzisyenlerin sıkıcı hayatlarına, fanatik klasik dinleyicilerin haricinde klasik müzik dinlemekten korkan rock, pop ve rap dinleyicilerine rağmen varız!’’ diyerek iddiasını açıkça ortaya koyuyor. Daha önce de İstanbul’da hafızalardan silinmeyen bir performans daha gerçekleştiren MozART Group, klasik müzik dünyasına, yeni altyapılar, temalar ve çağrışımlar getiriyor.
İzleyicilerin kahkahalar ve gözyaşları arasında gidip geldiği bu müzikal kabare, Varşova ve Lodz’un birbirinden prestijli müzik akademilerinden mezun dört arkadaş tarafından 90’ların ortasında kuruldu. 1997’de genç Polonyalı kabare sanatçılarının katıldığı Paka yarışmasında ilk kez izleyici karşısına çıkan ve aynı yıl ‘Mozart Hala Hayatta’ adlı gösterilerini sergilemeye başlayan MozART Group, aralarında pandomim sanatçısı Irek Krosny ve 10 Grammy ödülü sahibi efsanevi Bobby McFerrin’in de bulunduğu çok sayıda isimle sahne çalışmaları da gerçekleştirdi.
Kariyerlerinin 15. yılında Polonya Kültür Bakanlığı Özel Ödülü’ne layık görülen ekip, 31. Avrupa Mizah Festivali Gagy’de Grand Prix ve Festival des Artes Burlesques’de ‘Jüri Grand Prix’, ‘İzleyici’ ve ‘Basın’ ödülülerinin tümünü kazandılar. 2011 yılı boyunca 4 kıta ve 24 ülkeyi kapsayan peşpeşe 150’den fazla gösteriye çıkan MozART Group, 2013 yılından bu yana Kosta Rika’dan Almanya’ya, Rusya’dan Brezilya’ya uzanan geniş kapsamlı dünya turnelerini tüm hızıyla sürdürüyor.
1. Keman: Filip Jaslar
2. Keman: Michal Sikorski
Viyola: Pawel Kowaluk
Viyolonsel: Boleslaw Blaszczyk