Müjde Ar Afife Jale'yi arıyor

Bugünlerde Eminönü'ndeki Sepetçiler Kasrı'nda hummalı bir çalışma sürüyor. Tiyatro sahnemizin ilk Müslüman Türk kadın oyuncusu Afife Jale'nin hayatı Nezihe Araz ve Selim İleri'nin senaryolaştırdığı Şahin Kaygun'un 1987 tarihli filminden...
Haber: ÇİĞDEM ÖZTÜRK / Arşivi

İSTANBUL - Bugünlerde Eminönü'ndeki Sepetçiler Kasrı'nda hummalı bir çalışma sürüyor. Tiyatro sahnemizin ilk Müslüman Türk kadın oyuncusu Afife Jale'nin hayatı Nezihe Araz ve Selim İleri'nin senaryolaştırdığı Şahin Kaygun'un 1987 tarihli filminden 20 yıl sonra, yine Müjde Ar'ın başrolüyle, bu kez senarist yönetmen Ceyda Aslı Kılıçkıran tarafından beyazperdeye aktarılıyor. Setinde oyuncuların yanı sıra kamera arkasında da yönetmenden yapımcıya birçok sinema emekçisi kadının bulunduğu 'Kilit', bir ay sonra tamamlanarak yurtdışındaki festivallerde gezdikten sonra Türkiye'ye dönüp izleyiciyle buluşmaya hazır olacak.
Sepetçiler Kasrı'nın 20. yüzyılın ilk yarısının haletiruhiyesini dört dörtlük veren atmosferinde çekilen filmin başrollerinde Müjde Ar, Çiğdem Suyolcu ve Necmi Yapıcı oynuyor, diğer oyuncular arasında Ayla Algan, Serap Aksoy, Mustafa Alabora ve Şahika Tekand yer alıyor. Geçen yıl çektiği filmi 'Geçerken Uğradım'ı Duygu Asena'ya ithaf eden yönetmen, projeye Şahin Kaygun'un küçük yaşlarda seyredip çok etkilendiği filminden yola çıkarak gönül verdiğini söyledi.
Afife Jale öldürüldü mü?
Filmde, popüler kültürün çarkları arasında ezildiğini hisseden oyuncu Berna, bir müze ziyareti sırasında görüp etkilendiği Afife Jale portresinden hareketle dönemin muhalif oyuncusunun hayat hikâyesinin peşine düşüyor. Berna'nın çalkantılı hayatı Afife Jale'nin hayatıyla paralel bir şekilde gözler önüne seriliyor, Berna da aynı Afife Jale gibi acısını uyuşturucuyla dindirme yolunu seçiyor. Hayatının son yıllarını Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıklıları Hastanesi'nde geçiren Afife Jale orada ölmüştü, fakat senaryo bu noktada gerçek sanılan hikâyeden ayrılıyor, 'Kilit' Afife Jale'nin öldürülmesiyle son buluyor. Berna aynı kaderi paylaşacağını hissederek bu cinayetin de izini sürüyor.
Kılıçkıran, film için yaptıkları araştırma sürecinde Nezihe Araz'ın kaleme aldığı hikâyenin yanı sıra başka öykülere de rastladıklarını dile getirdi, bunlardan biri de Şahika Tekand'dan öğrendiği Afife Jale'nin öldürüldüğü iddiası...
'Türkiye'nin ilk reenkarnasyon sinema filmi' olarak tanıtılan 'Kilit' aslında Şahin Kaygun imzalı 'Afife Jale' filmine yaptığı dönüşlerle ve flashback sahneleri için bu filmden kullanılan parçalarla kendi içinde bir başka sinema reenkarnasyonu örneği. "Atıf Yılmaz ve Ömer Kavur imzalı 1980'li yıllarda çekilmiş filmlerin ardından Türkiye sinemasında özellikle kadınlar tarafından çekilmiş kadın filmlerine rastlanmadığını ve bu filmle değişik, devrimci bir şey yapmak istediklerini," söyleyen Kılıçkıran filminin yurtdışında "Türk kadınının mücadeleci kimliğini anlatmak açısından da önem taşıdığını" ekliyor. Filme destek verenler arasında Kadın Eserleri Kütüphanesi ve İzmir Kadın Hakları Derneği de bulunuyor.