Mükemmel uyum

Mükemmel uyum
Mükemmel uyum
Üç iddialı vokalin bir araya gelmesi her zaman başarılı sonuçlar vermeyebiliyor. Garanti Bankası sponsorluğunda düzenlenen 22. İstanbul Caz Festivali kapsamındaki Frank Sinatra ve Billie Holiday gecesinde sahneye çıkan China Moses, güçlü ses Oleta Adams ve artık herkesin sevgilisi Aloe Blacc şarkı aralarındaki şakalaşmaları ve birlikte söyledikleri şarkılardaki kurdukları dengeyle o ahengi yakaladılar.
Haber: ÇAĞLA PINAR TUNÇEL - caglatuncel@gmail.com / Arşivi

Hiçbir gruba, ırka, ülkeye ait olmayan bir müzik türü caz, herkes tarafından dinlenilip aynı şeyleri hissettirebilen ve en güzeli bir grup tarafından sahiplenilemeyen... Devamlı hareket halinde… Bir ev inşa etmeye çalışan farklı özelliklere sahip işçilerin elden ele taş vermesi gibi. Biri icad ediyor, diğeri süslüyor, bir diğerine veriyor, ortaya bambaşka bir müzik çıkıyor.

Dün gece 22. İstanbul Caz Festivali’nde cazın iki büyük efsanesi Frank Sinatra ve Billie Holiday’in şarkılarının seslendirildiği konserde dinleyiciler bu tanıdık ama farklı tınıların güzelliklerine şahit oldular. Grammy ödüllü müzik direktorü Terri Lyne Carrington tarafından bir araya getirilen pianist Aaron Parks ve vokaller Aloe Blacc, China Moses, Oleta Adams evrensel duyguların kanıtı şeklindeydi.

Terri Lyne Carrington, konserdeki şarkıların aranjelerini yaparken aynı zamanda davul ve vokalde orkestranın bir parçasıydı. Üç iddialı vokalin bir araya gelmesi her zaman başarılı sonuçlar vermeyebiliyor. Dee Dee Bridgewater’ın kızı China Moses, güçlü ses Oleta Adams ve artık herkesin sevgilisi Aloe Blacc şarkı aralarındaki şakalaşmaları ve birlikte söyledikleri şarkılardaki kurdukları dengeyle o ahengi yakaladılar.


Bridgewater’ın kızı olmak kolay değil. Eğer vokal olarak kendinizi bir üst noktaya götüremiyorsanız kendi tarzınızı yaratıyorsunuz. China Moses da belli ki ünlü anne baba lanetini üzerinden çabuk atmış olsa gerek. Zaman zaman bazı hareketleri annesinin muzip tavırlarını hatırlatsa da giyinişinden, şarkı söyleme tarzına kendine farklı bir yol çizmeye çalıştığını söyleyebiliriz.

Şarkı aralarında Sinatra ve Holiday’in yaşadıkları dönemden önemli hikayeler diyaloglar paylaşıldı. Siyahi bir sanatçı olmanın türlü dezavantajlarını yaşamış Holiday’in yaşamından kareler, Sinatra ve Holiday’in tanışmaları ve Holiday’in Sinatra’nın müziği üzerindeki etkisinden bahsedilmesiyle gözümüzün önünde bu iki dev sanatçının yaşadıkları dönem daha bir belirginleşmiş oldu.

ZENGİN OLABİLİRSİNİZ AMA SİYAHSANIZ...
Kilisede söyleyerek müziğe ilk adımını atmış soul ve caz sanatçısı Oleta Adams, Holiday’in önemli müzisyenlerle çıktığı turnelerde, siyahi olduğu için diğer müzisyenlerle aynı otelde kalamadığından bahsetti. “Zengin olabilirsiniz ama yine de aynı otelde kalamazsınız” diyerek ırkçılığın Holiday döneminde ne boyutlara vardığının altını çizdikten sonra, Billie Holiday’in “Anne koruyabilir, baba koruyabilir ama Tanrı çocuğu korusun” diyen ‘God Bless The Child’ isimli şarkıyı söyledi.

ALOE BLACC USTALIĞI

Pek çoğumuzun hayatına bir dolar ‘dilendiği’ şarkısıyla girmiş Aloe Blacc, Billie Holiday’ın kendisi için yazılan ‘Strange Fruit’u söylediği anlar, konserin en dramatik anlarıydı. Vibrasyonlarının sürekliliğiyle sesinin farklı bir akıcılığı olan Blacc, daha önce seslendirdiği Michael Jackson şarkıları gibi Sinatra ve Holiday şarkılarının da altından ustalıkla kalktı. China Moses, Blacc’e giyiniş olarak da Sinatra’ya benzediğini söylerek kendisiyle dalga geçti, Blacc ise özellikle öyle giyindiğini söylerek karşılık verdi.

‘I Am A Fool To Want You’ ve ‘Ain’t Nobody’s Nobodoy’s Business If I Do’ şarkılarını birlikte seslendiren üçlüye saksafonuyla eşlik eden Mark Shim gecenin bir diğer önemli karakteriydi. Carrington’ın düzenlemelerini midi controller ve tenor saksofonuyla büyüten sanatçı en az vokaller kadar ön plandaydı.


Bu üç güçlü vokalin eşlik ettiği orkestra, Almanya Sefareti Tarabya Yazlık Rezidansı’nda yaz ayının ortalarında ten renginin ve cinsiyetin değil sadece müziğin önem kazandığı mükemmel bir gece yaşattılar. https://www.facebook.com/garanticazyesili