Münih'te Türk fimleri

Münih'te Türk fimleri
Münih'te Türk fimleri
Münih Türk Film Günleri çerçevesinde 30 Alman ve 20 Türk yönetmen ve yapımcı bir araya geldi

Almanya’da, Münih Türk Film Günleri çerçevesinde 30 Alman ve 20 Türk yönetmen ve yapımcı, Türkiye’nin Münih Başkonsolosluğu’ndaki resepsiyonda bir araya gelerek, projelerini tanıttı ve ortak çalışmalar konusunda imkanları araştırdı.

Münih Başkonsolosu Ali Rıfat Köksal, resepsiyonda yaptığı konuşmada, Türk yönetmen ve yapımcıların Alman meslektaşlarıyla bir araya gelerek, projelerini ortaklaşa hayata geçirmeyi hedeflediğini belirterek, Münih Türk Film Günlerinin geçen 3 yılda kabuk değiştirdiğini ve ortak yapımlar konusunda bir ihtisaslaşma platformu haline geldiğini söyledi.

Yönetmen Mustafa Altıoklar da Kazakistan’da geçen ve Aral Gölünün korunması konusunu işleyen projesi için Alman meslektaşlarıyla masaya oturacaklarını, 17 Türk ve 2 Alman projesi ile ilgili olarak da ikili görüşmelere yakında başlanacağını belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Ülger ile Film Yapımcılar Derneği (FİYAP) Başkanı Galip Gültekin de Münih Türk Film Günleri kapsamında bir araya geldikleri Alman yapımcılarla ortak projeler konusunda bir adım atarak, gelecekteki ikili görüşmelerin temelini oluşturduklarını ifade etti. (aa)