Müşfik Kenter hayatını kaybetti

Müşfik Kenter hayatını kaybetti
Müşfik Kenter hayatını kaybetti
Yoğun bakımda bulunan tiyatro ve sinema oyuncusu, seslendirme sanatçısı Müşfik Kenter yaşamını yitirdi

Bir süredir akciğer kanseri nedeniyle tedavi gören usta tiyatro sanatçısı Müşfik Kenter hayatını kaybetti. 80 yaşındaki Kenter, akciğer kanseri ve buna bağlı gelişen akciğer enfeksiyonu nedeniyle tedavi altına alınmıştı. 

7 AĞUSTOS’TAN BERİ YOĞUN BAKIMDAYDI

Kenter'in tedavi gördüğü hastaneden yapılan yazılı açıklamada Kenter'in solunum ve dolaşım yetersizliği nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi. Açıklamada şöyle denildi: 7 Ağustos 2012 tarihinde Akciğer kanseri ve buna bağlı gelişien akciğer enfeksiyonu nedeniyle hastanemizde Prof.Dr. Günseli Kılınç tarafından tedavi altına alınan ülkemizin değerli sanatçılarından Müşfik Kenter tedavi gördüğü yoğun bakım ünitesinde solunum ve dolaşım yetersizliği nedeniyle saat 16.20'de hayatını kaybetmiştir."

Kenter'in cuma günü Kenter tiyatrosunda yapılacak törenin ardından Teşvikiye Camiinde kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilmesi bekleniyor. (dha) 

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

 

 Kenter'in 'Gecenin Öteki Yüzü' filminde unutulmaz repliği: Madem ateşin var ne duruyorsun karanlıkta

 

MÜŞFİK KENTER KİMDİR?

1932 yılında İstanbul'da dünyaya gelen sanatçı, 1947'de Ankara Devlet Tiyatrosu Çocuk bölümünde tiyatroya başladı. Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nde eğitim gördü; okulu 1955 yılında yüksek derece ile bitirdi ve devlet tiyatrosuna girdi. Sanat yaşamı, devlet tiyatrosunda oynadığı Oğuz Ata oyunu ile başladı.

Müşfik Kenter, 1959 yılında Devlet Tiyatrosu'ndan ayrıldı ve İstanbul'a giderek kardeşi Yıldız Kenter ile beraber Muhsin Ertuğrul ile çalıştı. Birlikte Küçük Sahne'de oyunlar sergilediler. Şükran Güngör ve Kamuran Yüce ile bu dönemde biraraya geldiler ve dörtlü olarak birlikte uzun yıllar tiyatro yaptılar.

1960-1961 yılları arasında Site Tiyatrosu'nu kurdular. 1962'de adını Kent Oyuncuları olarak değiştirdiler. İki kardeş ve Şükran Güngör, 1968'de İstanbul'da Kenter Tiyatrosu'nun binasının inşaatını tamamladılar.

Amerika ve İngiltere'de tiyatro araştırmaları yapan ve incelemelerde bulunan Kenter, İngiltere, Amerika, Fransa, Almanya, Yugoslavya, Kıbrıs gibi bir çok ülkede oyunlar sergiledi.

Murathan Mungan'ın Orhan Veli şiirlerinden düzenlediği Bir Garip Orhan Veli isimli tiyatro oyununu 25 seneden fazla süreyle sergilemiştir. Oyun aynı oyuncuyla Türkiye'de en uzun süreli sahnelenen oyun olma özelliğine de sahiptir.

Kenter, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı`ndan emekli olduktan sonra, Haliç Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Başkanlığı ve Bakırköy Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmenliği görevlerinde bulunmuştur.

Sanatçı, tiyatro oyunculuğunun yanı sıra sinema oyunculuğu da yaptı. 1966 Antalya Film Festivali'nde, Bozuk Düzen filmiyle "en iyi yardımcı erkek oyuncu" ödülünü kazandı. Yerli, yabancı TV filmlerinde, belgesel ve reklamlarda seslendirme yaptı. Sanatçı sesiyle, TRT’de 80’li yıllarda yayınlanan ve Amerikalı bir ailenin yanına yerleşen uzaylı karakter ALF’e hayat vermiş ve bu diziyle hafızalarda yer edinmişti. (wikipedia)