'Müstehcen kitap' davası ertelendi

'Müstehcen kitap' davası ertelendi
'Müstehcen kitap' davası ertelendi
Yayıncı İrfan Sancı ve çevirmen İsmail Yerguz'un 'müstehcenlik' suçundan yargılandıkları davada kovuşturmanın ertelenmesine karar verildi.

Sel Yayıncılık’ın sahibi İrfan Sancı ve çevirmen İsmail Yerguz’un, Fransız şair ve yazar Guillaume Apollinaire’nin ‘Genç Bir Don Juan’ın Maceraları’ adlı kitabı nedeniyle ‘müstehcenlik’ suçundan yargılandıkları davada, beraat ya da ceza çıkmadı. Dava bu haliyle 3 sene içerinde ‘aynı türden bir suç’ işlememek kaydıyla askıya alındı. Dün görülen duruşmada sonrası Sel Yayıncılık’tan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

2009 yılının Ocak ayında yayımladığımız Guillaume Apollianire-Genç Bir Don Juan’ın Maceraları isimli kitaba, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu tarafından dava açılmış, 2010 yılında ise eserin ‘edebi olduğu’ gerekçesiyle beraat etmiştik. Yargılama süreci boyunca Apollianire’in dünya edebi mirasına ait bir yazar, eserlerinin edebi, yayınladığımız kitabının erotik edebiyat örneklerinden biri olduğunu savunmuş, bu iddiamızı kanıtlayan bilirkişi raporları sunmuştuk. Ancak aldığımız beraat kararı geçtiğimiz aylarda Yargıtay 14. Ceza Dairesi tarafından bozuldu, üstelik madde değişikliği de talep edilerek ‘çocuk istismarı’ yaptığımız iddia edildi.

Dün görülen karar duruşmasında ise İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Yargıtay’ın bozma gerekçesinde iddia ettiği 226/3. ve 5. maddelerini dikkate almadı. Ancak davadan beraat ya da ceza da çıkmadı, dava bu haliyle 3 sene içerinde ‘aynı türden bir suç’ işlememek kaydıyla askıya alındı. Bu karar, istemin 6 ila 10 yıl hapis olduğu bir davada olumlu gibi algılansa da daha önce kazandığımız beraat kararının gerisine düşen bir durumdur.

Ayrıca 3 yıl şartıyla da bundan sonraki yayıncılık faaliyetlerimize şekil verilmek istendiği açıktır. Böylece Sel Yayıncılık’ın aynı durumda 4 davası olmuştur: Perinin Sarkacı–Ben Mila, Görgülü ve Bilgili Bir Burjuva Kadınının Mektupları–P.V., Yumuşak Makine–W.S. Burroughs ve son olarak Guillaume Apollianire-Genç Bir Don Juan’ın Maceraları.

Mahkemelerde yıllarca süren davalar, savunma, bilirkişi, dilekçe, basın açıklamaları elbette yorucu ve yıpratıcı süreçler ancak Sel Yayıncılık olarak kitap seçiminde ve yayımında şimdiye kadar izlediği ilkeleri, estetik anlayışı ve tercihleri sürdürmeye ısrarla devam edecek ve kültür yayıncılığını dizayn etmeye yönelik yasaların değişmesini her türlü platformda zorlayacağız.