Müzeden lahit taşıma!

Müzeden lahit taşıma!
Müzeden lahit taşıma!
1993'ten bu yana eski müzede kendisi için düzenlenen özel bir alanda sergilenen dünyaca ünlü Antakya Lahdi heyecanlı bir yolculukla yeni müzeye taşındı.
Haber: LORA BAYTAR / Arşivi

RADİKAL - Hatay’da 28 Aralık Pazar günü Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da katılımıyla açılan Hatay Arkeoloji Müzesi, 10 Şubat Salı günü tarihi anlar yaşadı. 1993 yılında yapılan bir temel kazısı sırasında tesadüfen bulunan ve MS 3. yüzyıla tarihlendirilen Antakya Lahdi alınan yoğun güvenlik önlemleri eşliğinde yeni yerine taşındı.

1993’ten bu yana eski müzede kendisi için düzenlenen özel bir alanda sergilenen, kapağıyla birlikte 10 ton civarında ağırlığa sahip olan lahitin taşınması oldukça zordu. Arkeologlar, uzman restoratör ve müzecilerin gözetiminde haftalar öncesinden yapılan planlamalar ve alınan koruma önlemleri sonucunda 10 Şubat günü taşıma gerçekleşti ve lahit artık yeni evine kavuştu.
Antakya Lahdi’nin müzedeki en önemli ve taşınması en zor eserlerden biri olduğunu söyleyen Arkeolog Şule Açıkgöz, “Yoğun bir süslemeye sahip olan lahitin zarar görmeden müzemize taşınması çok büyük ve tarihi bir sorumluluktu bu süreci başarıyla atlatmak hepimiz için gurur verici” dedi. Vinç ve forkliftlerin eşliğinde müzenin teşhir ve tanzim işlerini yapan Reskon Mimarlık’ın üstlendiği taşıma Mimar Jeni Naseh, Restorarör Celalettin Küçük, Arkeolog Şule Açıkgöz ve Hatay Arkeoloji Müzesi arkeologlarından Ömer Çelik tarafından yapıldı.
Antakya Lahdi, İstanbul Arkeoloji Müzesi'ndeki İskender Lahdi'nden sonra gelmiş geçmiş en önemli eserler arasında sayılıyor. Yoğun ve çok ayrıntılı süslemeye sahip olan lahitin taşınması sırasında oluşabilecek en ufak bir hata bile zarar verebilirdi. Bunun için çok hassas ve özenli bir çalışma gerçekleştirildi. 

ANTAKYA LAHİTİ

Sanduka ve kapaktan oluşan lahit, Antakya´nın Harbiye Caddesi Kışlasaray Mahallesi'nde SİT sahası içerisinde bir temelin hafriyatında bulundu. Roma İmparatorluğu döneminde moda olmuş ve Anadolu'nun birçok yöresinde de kullanılmış olan Sidamara olarak bilinen lahit grubuna giren Antakya Lahdi, ters tekne (semerdam) şeklindedir ve burmalı sütunlarla süslenmiştir. Lahdin, içinden çıkan sikkelerden yola çıkarak MS 265–270 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir. Lahit 2.47 m uzunluğunda, 1.22 m genişliğinde, 1.20 m yüksekliğindedir. Üzerindeki betimlemelerden aristokrat bir aileye ait oldugu anlaşılan lahtin içinden yetişkin bir kadına, yetişkin bir erkeğe ve genç bir kıza ait kemikler çıkmıştır. Lahdin kapak bölümünde yüzleri işlenmemiş uzanan bir erkek, bir kadın, iki çocuk, bir at ve kuş figürü yer almaktadır. Kapağın kenarında çeşitli yaratıklar, köşelerinde ise Pan ve satyr kabartmaları bulunur. Kapaktaki eroslar, çiftin huzurlu bir evlilik yaşamış olduklarının işareti sayılmaktadır.