'Müziğim güçlü melankolik hisler taşıyor'

'Müziğim güçlü melankolik hisler taşıyor'
'Müziğim güçlü melankolik hisler taşıyor'
Çağdaş klasik müziğe ve minimalizme yaklaşan çalışmalarıyla Portekiz müziğine yeni bir soluk getiren Rodrigo Leão, grubu Cinema Ensemble'la birlikte 14 Ocak'ta İş Sanat'ta

İş Sanat ’taki konseriniz Türkiye ’deki hayranlarınızla ilk buluşmanız olacak. Neler söylemek istersiniz?
İstanbul ’a ilk gelişim olacak. Dolayısıyla Türk izleyicisini tanımıyorum. Türkçe müzik konusunda da pek bir bilgim yok açıkçası. Bu yüzden çok heyecanlı ve hevesliyim. Türkiye hep bana gizemli gelmiştir. Ancak sonuç olarak hepimiz Akdeniz mantelitesi taşıyoruz. Türkiye’de dolaşırken kulağıma geleceklerin oldukça tanıdık olacağına eminim. 

Müziğinizi Fado’ya benzetenlerin sayısı hayli fazla olsa da içinde bambaşka tınıları duymak mümkün. Siz kendi müziğinizi nasıl tanımlıyorsunuz?
Müziğim farklı etkiler taşıyor diyebilirim. Aklım farklı şeyler duymaya çok açık. Bu etkilerle farklı müzikler yapabilirim, farklı müzisyenlerle çalışabilirim diye düşünüyorum. Farklı şeyler de yapmaya çalışıyorum. Müziğimde tangodan klasik müziğe, popdan fadoya etkiler mevcut. Ben tüm bunların etkisiyle kendi müziğimi yapıyorum. Benim müziğim güçlü melankolik hisler taşıyor. Bunda Portekiz’de ve dünyada yaptığım konserlerin, çaldığım diğer müzisyenlerin, Madredeus gibi özel gruplarla yaptığım çalışmaların etkisi büyük. 

İş Sanat’ta uzun zamandır size eşlik eden Cinema Ensemble’la birlikte sahneye çıkacaksınız. Onlar için neler söylersiniz?
Bizim birlikteliğimiz 10 yıl önce stüdyo kayıtları esnasında başladı. Birbirimizi çok iyi tanıyor ve anlıyoruz. Bu da sahnedeki birlikteliğimiz ve performansımız için oldukça önemli. 

Türkiye’de ilk konserinizde bizleri neler bekliyor?
İstanbul konserimiz iki bölümden oluşuyor. İlk bölümde akustik bir müzik dinleyenleri bekliyor. Davul olmayacak, bas ve keman sesi olmayacak. Son albümümden parçalar çalacağız. İkinci bölümde Cinema Ensemble ile eski albümlerim ‘A Mae’, ‘Alma Mater’ ve ‘Cinema’dan şarkıları çalacağız. Ben de syntisizer ve basgitarla eşlik edeceğim. İstanbul konserimizin çok keyifli geçeceğine inanıyorum.
Rodrigo Leao & Cinema Ensemble 14 Ocak,saat 20.00’de İş Sanat’ta.


  ETİKETLER:

  Akdeniz

  ,

  Türkiye

  ,

  İstanbul

  ,

  sanat

  ,

  Müzik

  ,

  klasik

  ,