Müziğin başına gelen en iyi şey sosyal medya

Müziğin başına gelen en iyi şey sosyal medya
Müziğin başına gelen en iyi şey sosyal medya

Sarah Blackwood, Bizi kader bir araya getirdi diyor.

Haber: CANSU URAS - cansu.uras@gmail.com / Arşivi

Bir gitar ve beş farklı insan! Gotye ve Kimbra’nın kısa sürede popülerleşen şarkıları ‘Somebody That I Used to Know’u cover’layan ve YouTube sayesinde bir fenomen haline gelen Walk off the Earth’ten bahsediyoruz. Grup, bu akşam Maçka Küçükçiftlik Parkta’ki Pozitif Günler kapsamında Nouvelle Vague öncesinde sahneye çıkacak. Peki, bir gitarı paylaşmaları dışında kim bu Walk off the Earth? Grup üyelerinden Sarah Blackwood, bu soruyu cevaplıyor. 

Walk off the Earth grubu nasıl bir araya geldi?
Bence bizim tarafımızdan inşa edilen kaderin sonucunda bir araya geldik. Müzik endüstrisi kocaman bir tuzluk gibi. Hayallerinizin peşinden uzun süre koştuktan ve bunun için çabaladıktan sonra, sizinle aynı yolda ilerleyen ve aynı tutkuya sahip olan insanlarla tanışıyorsunuz. Gianni ve benim için de böyle oldu. Gianni, benim gibi müziğe ‘hastalık’ derecesinde bağımlı olan tanıdığım tek insan. Gruptaki herkesin en büyük tutkusu müzik. Hayatında sadece mutlu ve başarılı olmayı hedefleyen bu kadar insana sahip olunca, bir araya gelmek de kaçınılmaz oluyor. 

Neden Walk off the Earth (dünyadan ayrılmak)?
İnsanların müzik dinleyip endişelerini, korkularını unutmalarını istiyoruz. Bu nedenle de Walk off the Earth adını seçtik. Dünyadan ayrılın ve kendinizi her zaman mutlu hissedeceğiniz yere gidin. Bizimle birlikte dans edin ve eğlenin (Gülüyor). 

‘Someone Like You’, ‘Little Boxes’, ‘Man Down’ ve daha birçok şarkıyı cover’ladınız. Fakat ‘Somebody That I Used to Know’ ile isminiz yayıldı.
(Gülüyor). Videoyu yayımlamadan önce bizi takip eden küçük bir kesim vardı. YouTube’ta yükselişteydik. Fakat dediğiniz gibi ‘Somebody That I Used to Know’, kesinlikle bizi çok daha yükseğe çıkardı. 

‘Somebody That I Used to Know’un sadece YouTube’taki izlenme sayısı 121 milyonu geçti. Aynı şekilde diğer videolarınız da çok izleniyor. Siz de sizi keşfeden dinleyiciler gibi YouTube, Vimeo gibi mecralardan yeni isimleri dinliyor musunuz?
Kesinlikle. Bizler de internet ve sosyal medya sayesinde kimlerin çıktığını takip ediyoruz. Şu an bulunduğumuz yere şans eseri varmadık. Büyük bir şey yapmak için gerçekten çok çalıştık. Belli bir hedefimiz var ve bunun için de motivasyona sahibiz. Hiçbir zaman durmayacağız. 

İnternet fenomeni bir grup olarak sosyal medyayı sadece tek bir cümleyle nasıl betimlersiniz?
Günümüz müziğinin başına gelen en iyi şey! 

Walk off the Earth denilince, internet yoluyla adını duyuran bir grup tanımlaması akla geliyor. Peki, internetin getirdiği bu ün günümüzde kalıcı mı, geçici mi?
Bence bu yolla adını duyuran hiçbir şey kalıcı değil. Artık insanlar uzun süre tek bir şey üzerine dikkatini vermiyor. Fakat sürekli kendinizi değiştirir ve daha heyecan verici şeyler ortaya koyarsanız, kalıcı olabilmek için elinize bir fırsat geçebilir. 

Bir gitarın başında beş kişi bulunmak zor olmalı. Hangi bölümü kimin çalacağı konusunda hiç anlaşmazlığa düşüyor musunuz?
Açıkçası kimin hangi bölümü çalacağını belirlemek çok kolay. Gianni vaktini, bir şarkıda kaç bölümün olması gerektiği yapbozunu çözmeye çalışarak geçiriyor. Sonrasında bizler de kimin hangi bölüme en iyi uyacağını belirliyoruz. 

‘İnsanlar cover’ları seviyor; çünkü günümüz müziğinde yenilikçi türler ve müzisyenler yok’ diyebilir miyiz?
Bazı şeyleri farklı şekillerde yapmayı çok seviyoruz. Sonuçta yapılmış bir şeyi, aynı şekilde neden yapalım ki? (Gülüyor). İnsanlar coverları seviyorlar; çünkü coverı yapılan her şarkı çok iyi. 

En çok hangi şarkının cover’ını yapmaktan hoşlandınız?
En sevdiğimiz cover’lardan biri ‘Fairytale of New York’. Gianni ve ben, bu şarkı için kasım ayında, New York’ta video çektik. Gerçekten harikaydı ve video da oldukça başarılı oldu. Gianni’yle birlikte yaptığımız ‘Karma Police’ de, favorilerimden biri. Sonuçta farklı bir şekilde yeniden icra ettiğimiz tüm şarkıları seviyorum. Aksi bir durum söz konusu olsaydı, bütün bunları zaten yapamazdık. 

Nouvelle Vague’ın ‘Masumiyetin Doğuşu’ adlı kabare şovlarından önce Maçka Küçükçiftlik Park’ta sahne alacaksınız? Grup şovlarından seks, karanlık, yaşam ve ölüm temalarını beklememizi söylüyor. Peki, izleyicileri nasıl bir Walk off the Earth şovu bekliyor?
Bizden de bu dört tema beklenmeli (Gülüyor). Şaka yapıyorum. Kalabalığın, sahnede sunacağımız dans partisine katılmasını bekliyoruz. Sahnede bazı şeyler ortaya atacağız ve izleyicilere, konserin her saniyesinde dans ettirmeyi deneyeceğiz. Sahnedeyken çok iyi vakit geçiriyoruz ve izleyiciyle de iyi bir iletişim sağlıyor. Umarım İstanbul ’daki konserde de aynı enerjiyi ve dans ritmini yakalarız (Gülüyor). 

Yakında orijinal şarkılardan oluşan bir albümünüz olacak mı? Ne gibi projeleriniz var?
Evet, kesinlikle! Yeni albümümüz, Eylül ayında çıkacak. Kaydını tamamladık ve kulağa harika geliyor. Şu ana kadar ürettiğimiz en iyi müzik diyebilirim ve bu nedenle insanlar da duyduklarından çok memnun olacaklar. Yakın gelecekte tonlarca muzip şeyler olacak!