Müziğin nabzı Radikal'de

Yeni albümüyle beraber üçünçü kez Billboard listesine bir numaradan giren Britney Spears, bunu başaran tek kadın şarkıcı. Tümay Yazıcı, Mick Jagger ve Creed'in albümlerini tanıtıyor.

İSTANBUL - Oda sıcaklığı oldukça yüksek. Aynalar buğulanmış. Genç kızın göbeğini açıkta bırakan kıyafeti, terden vücuduna yapışmış. Şehvetli dansı davetkar; erkeklerin iştahını kabartıyor. Genç kız halinden memnun. Arzulu bakışların hedefi olmak, gayet hoşuna gidiyor. Papa çok haklı. Britney Spears bir bakire için fazla seksi.
Britney Spears, kendisinin gelip geçici bir vaka olduğunu düşünenleri hayal kırıklığına uğrattı. En azından şimdilik. Kendi adını taşıyan yeni ve üçüncü albümünü yayımladı.
'Oops... Yine yaptı' ve albüm, Billboard listesine bir numaradan girdi. Böylece Britney, Billboard tarihinde üç albümü arka arkaya bir numaradan giren tek kadın şarkıcı olmayı başardı. Yukarıda bahsettiğimiz terli, seksi sahneler de, yeni albümünün ilk single'ı 'I'm a Slave 4 U'nun klibine ait.
Albümleri 40 milyon sattı
Girl/boy band'ler ve Latin fırtınası yüzünden
yüz felci geçiren müzik dünyası, Britney'in 1999'da yayımladığı ilk albümü '... Baby One More Time' ile tanınmaz hale geldi. Yaktığı dans edip şarkı söyleyen, 16-20 yaş arası çıtır kız ateşini, bir yıl sonra çıkardığı ikinci albümüyle iyice körükledi.
Rekor albüm satışları (sadece ilk iki albümünün satışları 40 milyona yaklaştı), listelerden düşmeyen single'lar, sayısız ödüller, biletleri çok önceden tükenen stadyum konserleri, kapak olduğu yüzlerce dergi (sırf Rolling Stone'a üç kez kapak oldu)... Ve tabii ki bekareti ile Britney Spears, yeni binyılın teenage pop yıldızı...
Bildiğimiz kadarıyla kendisi hala bakire. Aksini ispatlayan bir bilgi henüz elimize geçmedi. Kendisine bekareti karşılığında milyonlarca dolar teklif edildi ama Britney Nuh diyor peygamber demiyor. İddialı. İlk cinsel ilişkisini evleneceği erkekle yaşayacak.
Evlenmeden asla, diyor ama Britney, artık komşu kızı imajından sıkılmış. Britney,1986 yılında Janet Jackson'ın 'Control' albümüyle yaptığını yapıyor. Gerek son albümündeki şarkıların sözleri gerekse görünüşüyle seksapelini ön plana çıkarıyor.
Rodney Jerkins, Max Martin, Rami haricinde
'Çorbada bizim de tuzumuz olsun' deyip erkek arkadaşı; başımızın bir diğer 'tatlı belası' N'SYNC'den Justin Timberlake ve Dido da albümün kadrosunda yer almış.
Electro-funk Britney!
Albümün ilk single'ı 'hot' klibiyle 'I'm a Slave 4 U', The Neptunes'e ait. Electro-funk türündeki şarkı için, sözlerine kulak asılmazsa Britney'in şu ana kadar söylediği en farklı ve en hoş şarkı gözüyle bakılabilir.
N'SYNC'in 'Pop' şarkısının çıtırcası 'What it's like to be me', 'Oops... I Did It Again'in ambalajı farklı tadı aynı versiyonu 'Bombastic Love' ve olmaz ise olmaz, genç kız gözyaşlarının akıtıldığı baladlar ve tabii ki yine bir cover; Joan Jetts'in 'I love rock'n roll'u 'Britney'in incileri...
Lakin albümün en Britney Spears şarkısı kuşkusuz, sözleri Dido'ya ait 'I'm not a girl, not yet a woman'. Fazla söze ne gerek. Şarkının alametifarikası adında saklı zaten.
***
Kıyamet alameti gibi
Popun prensesi Britney ve popun kraliçesi Madonna arasındaki rekabet listelere de yansıdı. Önce Britney kendi adını taşıyan yeni albümünü piyasaya sürdü. Ardından da Madonna, 1991-2001 yılları arasındaki hit şarkılarından oluşan ikinci best of'unu çıkardı. Sonuç: Britney Billboard albüm listesindeki üçüncü haftasında hâlâ ilk üçte yer alırken Madonna, ikinci haftasında yedinci sıradan 13'üncü sıraya geriledi.
Aynı listede Pink Floyd 'Echoes' adlı ilk best of'u ile 18'inci; Mick Jagger sekiz yıl aradan sonra çıkardığı ilk solo albümü
'Goddess in the Doorway' ile 39'uncu;
Paul McCartney ise yeni albümü 'Driving Rain' ile 65'inci sırada yer alıyor.
(Kültür Sanat)