'Müziğin sağı solu olmaz'

'Müziğin sağı solu olmaz'
'Müziğin sağı solu olmaz'
İzmir'in çiçekleriyle ünlü Bayındır İlçesi'nde 13'üncü kez düzenlenen Çiçek Festivali'nin açılış törenine Fransız Şarkıcı Nathalie Cardone renk kattı.

Cesur SERT- Ali Ümit ÜLKER

İZMİR-  Bayındır Belediye Başkanı AK Partili Mehmet Kertiş tarafından çiçeklerle karşılanan Cardone, mehter takımına ilgi gösterirken, halkın da sevgi gösterileriyle karşılaştı. Cardone yarın akşam 1 Mayıs konseri verecek.

Bayındır Çiçek Festivali Fransız şarkıçı Nathalie Cardone'nin de katıldığı törenle açıldı. Festivale ilk kez uluslararası bir sanatçı katılırken büyük ilgi gördü. Türkiye'de bulunmaktan çok mutluğu olduğunu ve Bayındır'dan aldığı davet nedeniyle kabul ettiğini söyleyen söyleyen Cardone, ilçede neden bu kadar güzel çiçeklerin olduğunu ve büyük fikirlerin bulunduğunu da gördüğünü söyledi.

1 Mayıs'da saat 20.30'da Bayındır'da konser vermesinin anlam taşıdığına dikkat çeken Cardone, “1 Mayıs Che Guevra'yı anlattığım ‘Hasta Siempre' şarkısını ilk söylediğim gündür. Bu şarkı dünyanın her yerinde halkın sesini temsil ediyor. Halkın sesini dinlemeleri gerektiğini düşünüyorum. Kim halkını dinlemezse, halkına ihanet etmiş olur. Çünkü halk onu seçmiştir. Halk olmazsa halkı temsil edenler de olmaz. Politika kelimesini Yunanca'dan gelir ve halka hizmet anlamına gelir. Biz şarkıcılardan aynı politikacılar gibi halkın hizmetindeyiz” dedi.
Konserinde İspanyolca, Fransızca, İngilizce şarkılar söyleyeceğini ve tüm insanları davet ettiğini belirten sanatçı, “Dünyaca barış yaşanması ve tüm insanları barışa davet ediyorum. Barışa inanıyorum ve buna daima inanmışımdır. Şarkılarımda bunu en güzel şekilde gösteriyorum. Sanatçılar olarak duygularını yansıtır. Bunun insanlara en mutlu şekilde ulaşacağını düşünüyorum. Biz ruh tamircileriyiz” dedi. Cardone, konserde Hasan Yıldırım'ın “Haberin Var mı” adlı şarkısını da Türkçe olarak söyleyeceğini belirtti.

Sağ bir parti olan AK Parti'nin düzenlediği konserde sahneye çıkmasını da yorumlayan Cardone, “Sağ veya sol fark etmiyor. Birbirine karıştığını düşünüyorum. Solun her zaman istediğini yapacağını tahmin etmiyorum. Aynı şekilde sağ partilerin de istediklerini yapacağını tahmin etmiyorum. Beni ilgilendiren insan haklarıdır. Ben insana inanıyorum. Biz sanatçılar, sağ, sol, farklılıklar fark etmez. Bizim amacımız ve aradığımız tüm insanlara ulaşmaktır. Tüm insanlara, kalple ulaşabilmektir. Sanatçının görevi sağ ya da sol partilerden daha üsttedir. Benim inancımın sabit olduğu yer herkesin birlikte ve beraber olmasıdır. Bunun gerektiğini düşünüyorum. Biraz ütopik olabilir ama inancım fazla gelebilir. Bir gün birleşmenin sağlanacağına, sessiz kalanların, masum halkın temsil edileceğine ütopya olarak bakabilirsiniz” dedi.

Bayındır 30 ilçenin bulunduğu İzmir'de AK Parti'nin kazandığı tek belediye olarak da dikkat çekiyor.

İSKENDER YEDİ, DÖNER KESTİ
Nathalie Cardone İzmir'e geçmeden önce geldiği istanbul Atatürk Havalimanı 'ndan, Güngören'deki Kale İş merkezi'ne gitti. Burada alışveriş yapan Nathalie Cardone, kendisine ikram edilen iskender kebabı ve künefeye bayıldı. “Türkler ağzınızın tadını çok iyi biliyor” diyen Nathalie Cardone, döner bıçağını eline alarak döner ustasından döner kesmeyi de öğrenmeye çalıştı.
Sempatik tavırlarıyla ilgi odağı olan Cardone, İzmir’e hareket etmeden önce İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Merter’deki Eğitim ve Kongre Merkezi’ni (PEKOM) gezdi. Son derece modern gördüğü Polisevi’nde kısa bir süre dinlenen Nathalie Cardone, sanatçı dostu Hasan Yıldırım ile birlikte İzmir Bayındır’daki Çiçek Festivali’ne katılmak üzere Türk Hava Yollarına ait uçakla İzmir’e gitti. (dha)