Müzik Festivali'nde duygusal gece

Müzik Festivali'nde duygusal gece
Müzik Festivali'nde duygusal gece
El Sistema konseri öncesinde Türkiyeli Barış için Müzik Orkestrası da çaldı. Geceye katılanla çocukların başarısını hayranlıkla izledi

42. İstanbul Müzik Festivali, tüm dünya için ilham verici bir örnek oluşturan El Sistema’nın içinden yetişmiş yeteneklerden biri olan müzik direktörü Christian Vásquez’in yönetimindeki 240 kişilik Venezüella Teresa Carreño Gençlik Orkestrası’nı İstanbul’da ağırladı. Şef Christian Vásquez yönetimindeki Venezüella Teresa Carreño Gençlik Orkestrası’nın konseri, 10 Haziran Salı akşamı 20.30’da Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi’nde, Polimeks sponsorluğunda gerçekleştirildi. Orkestra konserde, Hector Berlioz’un Roma Karnavalı, Igor Stravinsky’nin Ateş Kuşu Süiti ve Nikolai Rimsky-Korsakov’un Şehrazad adlı eserlerini seslendirdi. El Sistema günü olarak kutlanan 10 Haziran’da, konser öncesinde, bir dizi ücretsiz etkinlik de gerçekleştirildi.
El Sistema’nın Türkiye ayağı Barış İçin Müzik Orkestrası ve 18 kişilik Barış İçin Müzik Bakır Çalgılar Topluluğu da El Sistema günü kapsamında, Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi’nde ücretsiz birer konser verdi.
Kendisi de El Sistema’dan yetişmiş, El Sistema Guatemala kurucusu şef Bruno Campo yönetimindeki 87 kişilik Barış İçin Müzik Orkestrası’nın 19.00-19.30 saatleri arasında Büyük Salon’daki konserinin ardından, 17 kişilik Barış İçin Müzik Bakır Çalgılar Topluluğu, 19.30-20.00 saatleri arasında Mini Amfitiyatro’da müzikseverlerle buluştu.
Salonu dolduran bütün izleyicilerin duygulandığı gecede, zor imkanlar içinde yetişen gençlerin müzikal başarısı hayranlıkla izlendi.