Müzik Festivali'nde şehitler, Şostokoviç ve Gezi ruhu

Müzik Festivali'nde şehitler, Şostokoviç ve Gezi ruhu
Müzik Festivali'nde şehitler, Şostokoviç ve Gezi ruhu
İstanbul Müzik Festivali'nin dün geceki açılış törninde Onur Ödülü alan ve ayakta alkışlanan Prof. Dr. Filiz Ali konuşmasını "İkinci yılında Gezi ruhunu destekliyorum" diye bitirdi. Gecenin bir diğer yıldızı ise 18 yaşındaki piyanist Can Çakmur oldu.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Borusan Holding sponsorluğunda düzenlenen 43. İstanbul Müzik Festivali, dün gece (31 Mayıs Pazar) Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılan Açılış Töreni ve Konseri’yle başladı. Festivalde yer alan sanatçıların yanı sıra sanat dünyasından isimlerin katıldığı açılış töreni ve konseri, İKSV Resmi İletişim Sponsoru Vodafone’nun katkılarıyla internet üzerinden canlı yayınlandı. 43. İstanbul Müzik Festivali, 29 Haziran tarihine kadar “Kültürel Manazaralar” temasıyla 27 konserde 600’e yakın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’da ağırlayacak.

Sunuculuğunu Saadet Baykal’ın üstlendiği 43. İstanbul Müzik Festivali Açılış Töreni, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’nın açış konuşmasıyla başladı. Törende daha sonra festivale destek olan kurum ve sponsor kuruluşlara plaketler verildi. Türkiye İş Bankası,  E.C.A., Mercedes-Benz ve 2006 yılından bu yana festivalin sponsorluğunu üstlenen Borusan Holding birer plaket aldı.

Prof. Dr. Filiz Ali'ye ödülünü Bülent Ezacıbaşı verdi. 

FİLİZ ALİ ONUR ÖDÜLÜNÜ ALDI
İstanbul Müzik Festivali’nin her yıl, Türkiye’de klasik müziğin gelişimine katkıda bulunmuş sanatçılara verdiği Onur Ödülü bu yıl Filiz Ali’ye verildi. Filiz Ali, çok sesli batı müziğinin gelişip yaygınlaşmasına yönelik çalışmalarıyla Türkiye’nin kültür-sanat hayatına kattığı değer ve 50 yılı aşan eğitimci kimliğiyle birçok müzisyen ile müzikoloğun yetişmesindeki değerli emekleri nedeniyle ödüle değer bulunmuştu. Ödülünü Bülent Eczacıbaşı’ndan alan Prof. Filiz Ali yaptığı konuşmaya yetişmesine katkıda bulunan anne ve babası Sabahattin Ali’ye teşekkür ederek başladı. Filiz Ali, “İkinci yılında Gezi ruhunu destekliyorum” diye bitirdiği konuşmasıyla ayakta alkışlandı.

İstanbul Müzik Festivali’nin bu yılki Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise klasik müziğe getirdikleri anlayış ve oda müziği repertuvarı konusundaki yetkinlikleri ile büyük beğeni toplayan ve 2015 yılında müzikal yolculuğunun 70. yılını kutlayan yaylı çalgılar dörtlüsü Borodin Quartet’e sunulacak. Borodin Quartet, ödülünü piyanist Boris Berezovsky’nin de solist olarak yer alacağı, 4 Haziran Perşembe akşamı Aya İrini Müzesi’ndeki konserinden önce alacak.

ŞEHİTLER İÇİN ÖZEL BESTE
Törenin ardından İstanbul Müzik Festivali, Hasan Niyazi Tura’nın festival tarafından sipariş edilen yeni eserinin dünya prömiyeriyle açıldı. Hasan Niyazi Tura’nın Çanakkale Savaşı’nın 100. yılına ithafen, Çanakkale gazisi dedesi anısına yazdığı Şehidin Türküsü adlı eserini şef Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) ve tenor Serkan Bodur seslendirdi. Festivalin diğer bir siparişi Ermeni besteci Tigran Mansurian’ın dünya prömiyeri, 10 Haziran Çarşamba akşamı Surp Vortvots Vorodman Kilisesi’nde gerçekleştirilecek.

BİFO konserin ikinci yarısında ise pek çok yarışmadan ödüllerle dönen 18 yaşındaki genç piyanist Can Çakmur’a eşlik ederek Shostakovich’in 2. Piyano Konçertosu eserini icra etti. Güher ve Süher Pekinel’in Pekinel Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler programına kabul edilen genç piyanist, 2014 Donizetti Klasik Müzik Ödülleri'nde Yılın Genç Müzisyeni, 4. Franz Liszt Genç Piyanistler’de üçüncülük ve Bartok özel ödülü gibi pek çok başarısıyla adından sıklıkla bahsettiriyor.

12 Çellist

FESTİVALDE BUGÜN VE YARIN
İstanbul Müzik Festivali’nde bu gece (1 Haziran Pazartesi) dünyanın en önemli orkestralarından Berlin Filarmoni’nin viyolonsel grubundan oluşan 12 Çellist konseri var. Bach’tan Fransız şansonlarına ve Piazzolla’ya uzanan konser programında ayrıca Cemal Reşit Rey’in öğrencisi, besteci Tayfun Erdem’in Mavi Kelebeklerin Marşı’nın Türkiye prömiyeri de yer alıyor.

2 Haziran Salı günü ise Gidon Kremer çalacak. 40 yılı aşkın bir süredir dünyanın en ünlü orkestra ve sanatçılarıyla birlikte çalışan, 2011 İstanbul Müzik Festivali Yaşam Boyu Başarı Ödülü sahibi Kremer, 20.30’da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki konserde Piazzolla’nın “Buenos Aires’in Dört Mevsimi”nden  Truman Show, Saatler (The Hours) ve Sihirbaz (The Illusionist) gibi filmlere bestelediği müziklerle de bilinen Philip Glass’ın “Amerikan Dört Mevsimi”ne benzersiz bir yolculuğa çıkartacak.

Müzik Festivali'nden heyecan verici program