Müzik Festivali'nden heyecan verici program

Müzik Festivali'nden heyecan verici program
Müzik Festivali'nden heyecan verici program
31 Mayıs-29 Haziran tarihlerinde düzenlenecak 43. İstanbul Müzik Festivali'nin programı açıklandı. Yuri Bashmet, Boris Berezovsky, Emmanuelle Haïm, Angela Hewitt, Paavo Jarvi, Kim Kashkashian, Patricia Kopatchinskaja, Gidon Kremer, Yuja Wang ve Fazıl Say'ın yer aldığı heyecan verici programıyla dikkat çeken festivalin bu yılki yerleşik konuk orkestrası Deutsche Kammerphilharmonie Bremen. Festival, Çanakkale Savaşları'nın 100. yılı vesilesiyle sipariş ettiği eserin de dünya prömiyerine ev sahipliği yapacak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Borusan Holding sponsorluğunda düzenlenen 43. İstanbul Müzik Festivali, bu yıl da müzikseverlere dopdolu bir program sunuyor. İstanbul Müzik Festivali’nin bu yılki programı, İKSV’nin resmi konaklama sponsoru Martı Istanbul Hotel’de düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı. Festival sponsorluğunu 2006 yılından bu yana Borusan Holding’in üstlendiği İstanbul Müzik Festivali, bu yıl “Kültürel Manzaralar” temasıyla 31 Mayıs-29 Haziran 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

İstanbul Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak konuşmasında bu yılki festivalin teması ve programına dair bilgi verdi. Ayrıca, geçtiğimiz yıl “Pazar Klasikleri” adı altında büyük ilgi gören ücretsiz açık hava konser serilerinin, bu yıl daha da zenginleştirilerek “Hafta Sonu Klasikleri” olarak müzikseverlere ulaştırılacağını açıkladı.

Toplantıda konuşan Borusan Kocabıyık Vakfı Genel Sekreteri Canan Ercan Çelik ise “Uzun yıllardır destekçisi olduğumuz İstanbul Müzik Festivali, Borusan için ayrı bir öneme sahip. 2014 yılında dünyanın en prestijli klasik müzik festivallerinden BBC Proms’a davet edilerek ülkemize büyük gurur yaşatan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası da 11 yıldır festivalin sürekli orkestrası olma ayrıcalığını yaşıyor. Bu yıl teması ‘Kültürel Manzaralar’ olarak belirlenen İstanbul Müzik Festivali, çok kültürlü bir ülkede yaşamanın kazandırdığı duyarlılık ve hoşgörüye sahip çıkmanın gerekliliğini bizlere bir kez daha hatırlatacak” dedi.

43. İstanbul Müzik Festivali aralarında, Yuri Bashmet, Boris Berezovsky, Emmanuelle Haïm, Angela Hewitt, Paavo Jarvi, Kim Kashkashian, Patricia Kopatchinskaja, Christian Tetzlaff, Gidon Kremer, Yuja Wang gibi isimlerle dünyanın önde gelen topluluklarından Lozan Oda Orkestrası, Franz Liszt Oda Orkestrası, Kremerata Baltica ve Berlin Filarmoni’nin 12 Çellisti’nin de bulunduğu 600’e yakın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’da ağırlayacak. Deutsche Kammerphilharmonie Bremen ise festivalin bu yılki yerleşik konuk orkestrası olarak iki konsere imza atacak.

Serhan Bali yazdı. "Son yıllarda böyle iyi program görmemiştim"


İKİ DÜNYA PRÖMİYERİ
İki dünya prömiyeri ile üç Türkiye prömiyerine ev sahipliği yapacak olan festivalde senfoni ve oda orkestraları, vokal konserler, resitaller olmak üzere toplam 27 konser yer alıyor. Festival bu yıl da farklı mekânlarda dinleyicilerle buluşacak. Festivale, bu yıl ilk defa konser mekânları arasında yer alan Heybeliada Aya Triada Manastırı’nın yanı sıra Aya İrini Müzesi, Sent Antuan Kilisesi, Süreyya Operası, Avusturya Kültür Ofisi, Surp Vortvots Vorodman Kilisesi, İş Sanat Konser Salonu, Lütfi Kırdar ile Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall ev sahipliği yapacak. Hafta Sonu Klasikleri başlıklı ücretsiz konserlerle ise Hollanda Başkonsolosluğu Bahçesi, Selamiçeşme Özgürlük Parkı, Sakıp Sabancı Müzesi “Atlı Köşk” Bahçesi ve Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi gibi mekânlarda festival müzikseverlere bir kez daha ulaşacak.

KÜLTÜREL MANZARALAR
2011 yılından bu yana programlarını farklı temalar üzerine kurgulayan İstanbul Müzik Festivali bu yıl “Kültürel Manzaralar” teması üzerine kurgulandı. Festivalde bestecilerin, kendi tarihi kimlik ve kültürel zenginliklerini tasvir ettikleri eserleri, tema kapsamında dinleyicilerle buluşacak.

FİLİZ ALİ’YE ONUR ÖDÜLÜ

43. İstanbul Müzik Festivali’nin “Onur Ödülü”ne çok sesli batı müziğinin gelişip yaygınlaşmasına yönelik çalışmaları ve 50 yılı aşan eğitimci kimliğiyle birçok müzisyen ve müzikoloğun yetişmesindeki değerli emekleri nedeniyle Prof. Filiz Ali layık görüldü. 1998 yılında kurduğu Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi ile pek çok genç müzisyenin kariyerine de eşsiz katkılarda bulunan piyanist, müzikolog, müzik eleştirmeni ve yazar Prof. Filiz Ali’ye ödülü, festivalin 31 Mayıs Pazar akşamı Lütfi Kırdar’da yapılacak açılış töreninde takdim edilecek.

Festivalin “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” ise müzikal yolculuklarında 70. yılını kutlayan Borodin Quartet’e verilecek. Derinlikli yorumları ile 20 ve 21. yy’ın en önemli müzik toplulukları arasında gösterilen, günümüzün hâlâ mevcudiyetini sürdüren en eski dörtlüsü Borodin Quartet, ödülünü piyanist Boris Berezovsky’nin de solist olarak sahne alacağı, 4 Haziran Perşembe akşamı Aya İrini Müzesi’ndeki konserinden önce alacak.

ÇANAKKALE SAVAŞI İÇİN ESER SİPARİŞİ
Beş yıldır dünyaca tanınmış başarılı bestecilere verdiği eser siparişleriyle, çağdaş müzik repertuvarının genişlemesine katkıda bulunan İstanbul Müzik Festivali, bu yıl da iki önemli besteci; Hasan Niyazi Tura ve Tigran Mansurian’ın festival siparişi eserlerinin dünya prömiyerlerine ev sahipliği yapıyor.
İstanbul Müzik Festivali’nin besteci, keman virtüözü ve şef Hasan Niyazi Tura’ya, Çanakkale Savaşı’nın 100. Yılı sebebiyle sipariş ettiği senfonik şiirin dünya prömiyeri, 31 Mayıs Pazar akşamı Lütfi Kırdar’da gerçekleştirilecek açılış konserinde yapılacak. Eseri Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası seslendirecek.

Ermenistan’ın çağımızdaki en büyük bestecilerinden biri olan Tigran Mansurian’ın İstanbul Müzik Festivali’nin siparişi üzerine viyola ve piyano için bestelediği eserini ise muhteşem bir müzikal öykü anlatıcı olarak anılan viyola virtüözü Kim Kashkashian, iki yıl önce de birlikte festivalde yer aldığı piyanist Peter Nagy eşliğinde icra edecek. Eserin dünya prömiyeri, 10 Haziran Çarşamba akşamı Surp Vortvots Vorodman Kilisesi’nde gerçekleştirilecek.

KONSERE DOĞRU SÖYLEŞİLERİ
Festival kapsamında, çeşitli konserler öncesinde festival sanatçıları ve müzik yazarlarıyla gerçekleştirilen Konsere Doğru söyleşileri, müzikseverlere daha zengin bir konser deneyimi yaşatmayı arzuluyor. Orkestra şefi Cem Mansur, müzikolog Ersin Antep, eleştirmen Asuman Büke Kafaoğlu ile İstanbul Müzik Festivali Direktörü müzikolog Yeşim Gürer Oymak programlarının içeriğine dair dinleyicilerle bilgilerini paylaşırken, koro şefi Hagop Mamigonyan besteci Tigran Mansuryan ile festival siparişi eserinin dünya prömiyeri öncesinde bir röportaj gerçekleştirecek. Kısa süre önce yayınlanan ve çok beğenilen Mozart kitabının yazarı flüt sanatçısı Aydın Büke ise Fazıl Say’la Mozart Maratonu başlıklı serinin tüm konserleri öncesinde besteci ve müziğiyle ilgili konuşacak.

Festival bu yıl Konsere Doğru etkinliklerinde yurtdışından çok saygı bir ismi de ağırlıyor. Yazar, müzik eleştirmeni ve gazeteci Jessica Duchen The Independent Gazetesi, BBC Music ile Opera News Dergisi gibi yayınlara düzenli yazılar yazmasının yanı sıra çeşitli ödül jürilerinde yer alıyor, konuşmalar yapıyor ve bir de popüler olan bir blog tutuyor. Duchen’ın ayrıca romanları, tiyatro oyunları ve biyografik çalışmaları da bulunuyor. Duchen dört konser öncesi dört farklı konuşmayla İstanbullu müzikseverlerin karşısında olacak. Konsere Doğru söyleşilerinin detaylı bilgilerine muzik.iksv.org adresinden ulaşılabilir.

43. İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ PROGRAMI
AÇILIŞ KONSERİ: BORUSAN İSTANBUL FİLARMONİ ORKESTRASI
31 Mayıs Pazar | Lütfi Kırdar | 19.00
Şef Hasan Niyazi Tura’nın Çanakkale Savaşı’nın 100. yılına ithafen, Çanakkale gazisi dedesi anısına yazdığı festival siparişi eserinin dünya prömiyeri...

BERLİN FİLARMONİ’NİN 12 ÇELLİSTİ
1 Haziran Pazartesi | Aya İrini Müzesi | 20.30
Almanya’da yaşayan besteci Tayfun Erdem’in Mavi Kelebeklerin Marşı isimli eserinin Türkiye prömiyeri.

KREMERATA BALTICA & GIDON KREMER: “Rus Mevsimleri ile Amerikan Mevsimleri”
2 Haziran Salı | Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı | 20.30
Mieczyslaw Weinberg’in Oda Orkestrası İcin Senfoni No. 1 ve Op. 145 Chamber Symphony No.1, Op.145 adlı eserinin Türkiye prömiyeri.

BORODİN QUARTET & BORIS BEREZOVSKY
4 Haziran Perşembe | Aya Irini Müzesi | 20.30

İSPANYOL MANZARALARI
5 Haziran Cuma | Süreyya Operası | 20.30
Piyanist Angela Hewitt

AYVALIK ULUSLARARASI MÜZİK AKADEMİSİ FESTİVAL ORKESTRASI
ALEXANDER RUDIN & JULIAN MILKIS
6 Haziran Cumartesi | Sent Antuan Kilisesi | 20.30

ALLIAGE QUINTET & JOZSEF LENDVAY: “Paris Dans Ediyor”
8 Haziran Pazartesi | Süreyya Operası | 20.30

FAZIL SAY İLE MOZART MARATONU
9 Haziran Salı | Süreyya Operası | 20.30
11 Haziran Perşembe | Albert Long Hall | 20.30
12 Haziran Cuma | Heybeliada Aya Triada Manastırı | 21.00
13 Haziran Cumartesi | Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı | 20.30

KIM KASHKASHIAN & PETER NAGY

10 Haziran Çarşamba | Vortvots Vorodman Kilisesi | 21.00
Festivalin Ermenistan’ın çağımızdaki en büyük bestecilerinden biri kabul edilen Tigran Mansuryan’a verdiği eser siparişinin dünya prömiyeri.

YILDIZLARLA ODA MÜZİĞİ:
PATRICIA KOPATCHINSKAJA & SOL GABETTA & POLINA LESCHENKO

15 Haziran Pazartesi | Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall | 20.30

FRANZ LISZT ODA ORKESTRASI & GÜLSİN ONAY & GABOR BOLDOCZKI
17 Haziran Çarşamba | İş Sanat | 20.30

FESTİVAL BULUŞMASI: BORUSAN QUARTET & CUARTETO CASALS
18 Haziran Perşembe | Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall | 20.30

SCHUBERTIADE
19 Haziran Cuma | Avusturya Kültür Ofisi | 20.00

FESTİVAL GENÇ SOLİSTİNİ SUNAR
20 Haziran 2015 | Cumartesi 20.30 / Süreyya Operası

MOSKOVA SOLİSTLERİ: YURI BASHMET & DANIIL TRIFONOV
22 Haziran Pazartesi | Aya Irini Müzesi | 20.30

LES SOLISTES DU CONCERT D’ASTREE & MAGDALENA KOZENÁ
23 Haziran Salı | Aya Irini Müzesi | 20.30

DEUTSCHE KAMMERPHILHARMONIE BREMEN & CHRISTIAN TETZLAFF

24 Haziran Çarşamba | Aya Irini Müzesi | 20.30

DEUTSCHE KAMMERPHILHARMONİE BREMEN & LARS VOGT
25 Haziran Perşembe | Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı | 20.30

LOZAN ODA ORKESTRASI (ORCHESTRE DE CHAMBRE DE LAUSANNE):
ARABELLA STEINBACHER & MAXIM RYSANOV
26 Haziran Cuma | Aya İrini Müzesi | 20.30

KAPANIŞ KONSERİ:

BİFO & YUJA WANG
29 Haziran Pazartesi | Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı | 20.30
 

FESTİVAL BİLETLERİ
43. İstanbul Müzik Festivali konserlerinin biletleri 14 Şubat Cumartesi günü saat 10.00’dan itibaren:
• Biletix satış noktaları,
• Biletix Çağrı Merkezi (0216 556 98 00),
• Biletix web sitesi (www.biletix.com),
• Ana gişe İKSV (10.00–18.00 saatleri arasında açık olan ana gişe, 15 Şubat hariç pazar günleri kapalıdır.)

KONSERVATUVAR ÖĞRENCİLERİNE ÜCRETSİZ
Konservatuvarların müzik ve şan bölümü öğrencileri bu yıl da İstanbul Müzik Festivali konserlerine ücretsiz girebilecek. Öğrencilerin katılmak istedikleri konserden 1 gün önce rezervasyon@iksv.org adresine isim, soyisim, öğrenci belgelerini mail atarak rezervasyon onayı almaları gerekiyor. Rezervasyonlar kapasite müsaitliği doğrultusunda onaylanacaktır.
43. İstanbul Müzik Festivali program kitapçığı İKSV’den (Nejat Eczacıbaşı Binası Sadi Konuralp Caddesi No:5, Şişhane) ve Biletix satış noktalarından temin edilebilir.

Ayrıntılı bilgi için: muzik.iksv.org