@ErkanAktug

Müzik Festivali'nin bombası Lang Lang

Müzik Festivali'nin bombası Lang Lang
Müzik Festivali'nin bombası Lang Lang

Borusan Filarmoni Orkestrası, bu festivalde Lang Lang?la birlikte çalacak.

Lang Lang, klasik müziğin en medyatik isimlerinden biri. Ünlü piyanist Çin'de milyonlarca genci etkilemiş bir nevi gençlik ikonu
Haber: ERKAN AKTUĞ / Arşivi

İSTANBUL - Haziran ayında yapılacak 38. İstanbul Müzik Festivali’nin ‘bomba’sı klasik müzik dünyasının yıldız ismi Çin’li piyanist Lang Lang olacak. Müjdeyi Borusan Kültür Sanat’ın genel müdürü Ahmet Erenli verdi. Dün düzenlediği basın yemeğinde Borusan Kültür Sanat’ın projeleriyle ilgili bilgi veren Erenli, Borusan Holding’in 10 yıllığına sponsor olduğu İstanbul Müzik Festivali’nin her zamanki gibi Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’yla (BİFO) açılacağını hatırlatarak “Festivalin en önemli konserlerinden birinde yine Borusan Filarmoni olacak. Solist olarak da şu anda dünyanın en önemli piyanistlerinden Çinli Lang Lang gelecek” dedi. İstanbul’a 100 kişilik bir medya ordusuyla gelecek Lang Lang, konserde doğumunun 200. yılında anılan Chopin’in bestelerini çalacak.
Pekin Olimpiyatı’nın açılışında da çalan Lang Lang, Çin’in en büyük kültür ihracı olarak görülüyor. Klasik müziğin en medyatik isimlerinden olan ve neşeli kişiliğiyle genç nesillere klasik müziği sevdiren Lang Lang’tan etkilenerek 45 milyon Çinli çocuğun klasik müzik eğitimine yöneldiği belirtiliyor. Lang Lang, daha önce 2003 yılında İş Sanat’ta Bilkent Senfoni orkestrasıyla birlikte sahneye çıkmıştı. 

‘Müzik evi dolup taşıyor’
Ahmet Erenli Tünel’de yeni açılan Borusan Müzik Evi için, “Haftada üç gün konser oluyor ve her konser doluyor. Ayrıca Alper Maral’ın düzenlediği klasik müziği anlamak programına yoğun ilgi var. Borusan Filarmoni’nin CKM ve Lütfi Kırdar’da düzenlediği konserler de yüzde 90 doluluk oranına sahip” diye konuştu.
Borusan Filarmoni’nin Fazıl Say’la birlikte Salzburg Festivali’nin açılış kenserlerinden birini vereceğini hatırlatan Erenli, dünya genelinde satışa sundukları BİFO kaydının da çok büyük ilgiyle karşılandığını anlattı. CD’nin satışları 8 bini aştığını belirten Erenli, ayrıca ilginç bir projenin de ipuçlarını verdi: Viyana Filarmoni ile BİFO arasında İstanbul’da bir futbol maçı...