Müzikaller ondan sorulurdu

Broadway' in ünlü müzikallerinin şarkı sözü yazarı Fred Ebb 76 yaşında öldü. 'Chicago', 'Cabaret' gibi ünlü müzikallerdeki şarkılara imza atan Fred Ebb, aynı zamanda Martin Scorsese'in filmine ismini veren 'New York New York' şarkısının da yazarıydı.

NEW YORK - Broadway' in ünlü müzikallerinin şarkı sözü yazarı Fred Ebb 76 yaşında öldü. 'Chicago', 'Cabaret' gibi ünlü müzikallerdeki şarkılara imza atan Fred Ebb, aynı zamanda Martin Scorsese'in filmine ismini veren 'New York New York' şarkısının da yazarıydı. 1977 yapımı filmin ardından şarkı, Frank Sinatra tarafından yorumlanmış ve hafızalara kazınmıştı.
Asistanı David McKeown, Ebb'in geçen cumartesi günü New York'taki evinde kalp krizi geçirerek öldüğünü belirtirken birçok şovda beraber çalıştığı yönetmen Scott Elis ise "Fred'in yaşı hep belirsizdi ama o en son 76 yaşında olduğunu söylüyordu" dedi. Fred Ebb aralarında Liza Minnelli, Gwen Verdon, Chita Rivera ve Lauren Bacall'ın oynadığı 11 müzikale imza atmış ve 1968 yılında 'Zorba', 1981'de 'Woman of The Year', 1984 yılında 'The Rink' ve 1993 yılında 'Kiss of the Spider Woman' müzikallerinde kompozitör John Kander ile çalışmıştı. Ebb, Kander'le birlikte 2002'de 'Chicago' müzikali ile En İyi Orijinal Müzik Oscar'ına, 'New York New York', 'Funny Lady' ve 'Cabaret' ile de Altın Küre'ye aday olmuştu.