Naipaul: 'Türkiye merak uyandırıcı'

Naipaul: 'Türkiye merak uyandırıcı'
Naipaul: 'Türkiye merak uyandırıcı'

V.S Naipaul The Seeds te konuştu.

İSTANBUL - 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında farklı disiplinlerden tanınmış isimleri bir araya getiren İstancool dün, Nobel ödüllü yazar Sir V.S. Naipaul’u ağırladı. Sabancı Müzesi The Seed Salonu’nda gerçekleşen söyleşide Naipaul, ‘A Writer’s People: Ways Of Looking and Feeling’ adlı kitabından bölümler okudu ve İtalyan Vogue Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Franca Sozzani’nin sorularını yanıtladı.
“Bir insanın yazabilmesi için, önce kendi kültürüyle bütünleşmesi lazım” diyen Naipaul, tele-vizyon dizilerinin ve sinemanın olduğu bir dönemde bir kâğıt parçasına yazılanlarla kimsenin ilgilenmediğini söyledi ve kitaba olan ilginin azaldığına işaret etti. Türkiye’yi çok merak uyandırıcı bulduğunu belirten yazar, “Türkiye topraklarının geçmişte çok farklı kültürlere ev sahipliği yaptığını ve Türkiye’nin İslam ülkesine dönüşme sürecini çok merak ediyorum ve bununla ilgili daha fazla şey öğrenmek istiyorum.” dedi. Naipaul yeni kitabında kimsenin bilmediği bir Afrika ’yı anlatacağını söyledi.
İstancool söyleşileri bugün de sürüyor. Günün ilgi çekici buluşması saat 11.00’de İstanbul Modern’de. Hanif Kureishi ve Elif Şafak çocukluk ve edebiyat üzerine konuşacak. (Kültür Sanat)


    ETİKETLER:

    Nobel

    ,

    Afrika