Naipaul'a 'GELME' dedik!

Avrupa Yazarlar Parlamentosu'nun açılışıyla ilgili hararetli tartışmalara yol açan Nobel ödüllü yazar V.S. Naipaul'e 'İstanbul'a gelme' denildi.

İstanbul ’daki Avrupa Yazarlar Parlamentosu’nun açılış konuşmasını yapacağı duyurulan, ardından hakkında büyük bir tartışma kopan V.S. Naipaul’ün programı iptal oluyor. Hilmi Yavuz’un ‘müslümanlara bunca hakareti reva gören bu adamla nasıl yan yana oturacaksınız?’ diye biten yazısı üzerine tartışma başlamış, muhafazakar çevreler Naipaul’ün, parlamentonun onur yazarı olmasına karşı çıkmıştı. Cihan Aktaş ve Beşir Ayvazoğlu’nun da çekildiğini açıklamasıyla hararetlenen tartışma üzerine dün Naipaul’e ‘kibarca’ gelme dendi.
Naipaul’ün katıldığı toplantıyı Kült Refleks Ajans düzenliyor, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı da destekliyor. Arka arkaya basında çıkan yazılar ve yapılan açıklamalar üzerine ajansta büyük rahatsızlık olduğu biliniyordu.

Karar gece verildi
Dün gece toplanan organizatörler toplantıları tamamen iptal etme fikrini de değerlendirdikten sonra bu ihtimali bir kenara bırakarak, Naipaul’e Türkiye ’deki durumun, artan tepkilerin anlatılmasına karar verdi. Gece yapılan telefon görüşmeleri neticesinde yazarın gelmeyeceği ortaya çıktı. Naipaul’ün gelmek için ısrar etmesi durumunda davetin iptal edilmesi de gündemdeydi. İstanbul’daki toplantıya katılmaktan vazgeçen Nobel ödülü yazarın ve organizatörlerin bugün bir açıklama yapması bekleniyor.

Bu kararda organizatörlerin, toplantı vesilesiyle Türkiye’de yeni bir kutuplaşmaya neden olmak, toplantı sırasında çeşitli protesto ve tartışmalarla karşılaşmak, toplantının ve konuk yazarın güvenliğini sağlamak endişelerinin etkili olduğu söyleniyor.

Yaşar Kemal de Onur Yazarı
Hilmi Yavuz’un yazısı üzerine başlayan tartışmada pek çok yazar ve gazeteci de, farklı görüşlere tahammül gösterilmesi gerektiğini savunmuştu. Oturumlara davetli yazarların pek çoğu ise toplantıya katılacağını teyit etmişti. Naipaul’ün edebiyatçı olarak değerlendirilmesi gerektiği, sözlerinin çok eskiden yazılmış bir kitapta kaldığı da savunuldu. Buna karşın ‘kolonyalist’ tavırlarıyla tanınan Nobel ödüllü Naipaul’ün İslam ülkelerine yaptığı bir gezinin ardından yazdığı kitabında, islamiyette yalnızca olumsuzluk gördüğü yönündeki sözleri hakkında çok sayıda olumsuz yazı çıktı.

Pek çok ülkeden yüze yakın yazarın katılacağı Avrupa Yazarlar Parlamentosu, 25-27 Ekim tarihleri arasında yapılacak. Toplantının diğer Onur Yazarı Yaşar Kemal’in, açılışa katılması bekleniyor. (kültür- sanat )


  ETİKETLER:

  Nobel

  ,

  Türkiye

  ,

  İstanbul

  ,

  İslam

  ,

  sanat