NATO üssünde Osmanlı ve Türk kıyafetleri defilesi

NATO üssünde Osmanlı ve Türk kıyafetleri defilesi
NATO üssünde Osmanlı ve Türk kıyafetleri defilesi
Almanya'nın Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinin Geilenkirchen kasabasında bulunan NATO Awacs üssünde Osmanlı ve Türk kıyafetlerinin sunulduğu bir defile düzenlendi.

Uluslararası Kadınlar Kulübünün (IWC) her ay ayrı bir NATO ülkesini tanıtmak amacıyla düzenlediği gecede, bu kez Türkiye ve Türk kültürü tanıtıldı.

İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan gecede Ankara Olgunlaşma Enstitüsünde hazırlanan ve paha biçilemeyen Osmanlı ve Türk kıyafetleri subay ve astsubay eşleri tarafından sergilendi.

Defilenin organizasyonunu yapan Dilek Çelik, NATO Awacs üssüne destek veren 17 ülkenin kadınlarının her ay kendi ülke ve kültürlerini tanıttığını belirterek, "Bu ay biz Türk gecesi düzenledik. Burada Türk kültürünü, mutfağını sanatını tanıtmaya çalıştık. Yılda sekiz gece yapılıyor. Organizasyonumuz diğer ülke kadınları tarafından çok beğenildi" dedi.

Kıyafetleri hazırlayan Ankara Olgunlaşma Enstitüsünden Nilgün Coşkun, geçen hafta da Belçika’da böyle bir defile düzenlediklerini ve çok büyük ilgi gördüğünü söyledi.

Defileye Türk kültürünü tanıtan kaftanla başladıklarını, daha sonra abiye ve gelinlikle devam ettiklerini ifade eden Duygu Savaş ise finalde Atatürk koleksiyonu ile bayrak giysisinin sunulduğunu kaydetti.

Savaş, gurur ve onurla hazırladıkları defilenin çok beğenilmesinin kendilerini sevindirdiğini, enstitü olarak misyonlarının Türk kültürünü ve el sanatları tanıtmak ve yaşatmak olduğunu belirtti.

Organizasyon çerçevesinde Köln’de yaşayan ressam Nuray Turan da resim sergisi açtı.(aa)