Nazım Hikmet'in şiir defterine alıcı çıkmadı

Nazım Hikmet'in şiir defterine alıcı çıkmadı
Nazım Hikmet'in şiir defterine alıcı çıkmadı

Sanat Yönetmeni Deniz Çağatay ın incelediği deftere alıcı çıkmadı.

Ankara'da bugün düzenlenen müzayedede Türk edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Nazım Hikmet'in el yazısı ile derlediği toplam 239 sayfa ve 74 şiirden oluşan defderi 22 bin liradan açık artırmaya sunuldu, ancak alıcı çıkmadı.


Hüseyin ÖZBALI

ANKARA - Başkentte yılın son müzayedesi, Swiss Otel’de bugün yapıldı. Muhsin Önder tarafından yönetilen müzayedede Nazım Hikmet’in el yazısı ile derlediği, ‘Sesini Kaybeden Şehir’, ‘Kerem Gibi’, ‘Güneşi İçenlerin Türküsü’, ‘Yaşamak Kasidesi’, ‘Gece Gelen Telgraf’, ‘Mavi Gözlü Dev’, ‘Minnacık Kadın ve Hanımelleri’, ‘Karıma Mektup’ gibi 1921-40 yılları arasında yazdığı ünlü şiirlerini de içeren defteri yer aldı.

Şairin, ‘24- 1- 1937 Ankara 2’ ifadesiyle başladığı ve bazı şiirlerinin altına tarih ve yer adı da koyduğu bu defterde, kendisine ait şiirlerin yanı sıra çeşitli Amerikan şairlerinden 4 şiir tercümesi de yer aldı. 1913 yılında, henüz 11 yaşındayken şiir yazmaya başlayan ve yazdıklarını bu tarz defterlere kaydetme adeti olduğu bilinen Nazım Hikmet'in bu defterine 22 bin lira istendi. Ancak müzayedede bu deftere alıcı çıkmadı.

Nazım Hikmet’in her birini ‘N.H.’ yazarak imzaladığı müsvedde olarak yazdığı ‘Yanmamış Cigara’ 1200 liradan, ‘Salkım Söğüt’ 2 bin liradan, “Köylü şiirleri’ 1500 liradan, ‘Nikbinlik’ 800 liradan ve ‘Bayramoğlu’ şiiri de 1500 liradan alıcı buldu.

Osmanlı resim sanatında portre kavramının temelini atan Fatih Sultan Mehmet’in, Venedik ekolünün eşsiz bir örneği olan, ahşap panel üzerine yağlıboya bir portresi de müzayedenin başyapıtları arasında yer aldı. Sanat ve antika severlerin meraklı gözlerle izlediği müzayedede, sanat eserlerine de geniş bir yer ayrıldı. Müzayedede, Türk resim sanatının gelişimini etkileyen en önemli ressamların eserleriyle Türk ve Avrupa sanatının önemli heykeltıraşlarının eserleri de yer aldı.

Müzayedede, Halil Paşa’ya ait 1932 imzalı ‘Dalyan’ tablosu 90 bin liradan satışa sunuldu, ancak alıcı bulmadı. (dha)


  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  sanat

  ,

  Fatih