Ne düğünmüş ama...

TRT için 1989'da çekilen ve yıllarca tekrar tekrar yayımlanan 'Türkmen Düğünü' dizisi, şimdi ilki iyi olmadı diye bir daha çekiliyor.
Haber: ASLI ÖRNEK / Arşivi

İSTANBUL - TRT için 1989'da çekilen ve yıllarca tekrar tekrar yayımlanan 'Türkmen Düğünü' dizisi, şimdi ilki iyi olmadı diye bir daha çekiliyor. Yeni yayın döneminde proje patlaması yaşayan, bu arada ekonomik darboğaza da düşen TRT, bu ikinci yapım için tekrar ödeme yapacak. Oyuncu ve mekân değişikliğiyle çekimine başlanan diziye ilki gibi yine aynı ekip imza atıyor. Yapımcılığını Murat Akman'ın, yönetmenliğini ise Adem Ayral'ın üstlendiği dizide Rop Yapım Firması'nın imzası var. Dizinin senaristi aynı isimli oyunun yazarı Ali Yürük. Yürük ise şu anda TRT'nin Yayın Denetleme Kurulu Üyesi olarak çalışıyor.
Geleneksel bir köy düğününü ekrana taşıyacak dizi için yapımcı Murat Akman, kendi imzasını taşımasına rağmen ilk dizide eksiklikler bulunduğunu söylüyor. Dört dörtlük bir dizi çekmeyi amaçladıklarını belirten Murat Akman, TRT'ye aslında en az 13 bölümlük bir dizi hazırlamak istediklerini, ancak bu kabul edilmeyince 'Türkmen Düğünü' için dört bölümde anlaştıklarını aktarıyor. Yönetmen Adem Ayral ise "Geçen sefer üç bölüm yayımlanmıştı ancak bu sefer dört bölüm olarak yayımlanacak. Bu sefer biraz geliştirilmiş bir senaryomuz söz konusu. Mekân değişikliğimiz de var" diyor.
Maliyeti bilinmiyor
Yıllardır, özellikle ramazan aylarında tekrar tekrar izlediğimiz dizinin ilk versiyonu Bursa'nın İsabey Köyü'nde çekilmişti. Oyuncu kadrosunda 1995 yılında ölen aktör Yılmaz Zafer, Nilgün Bubikoğlu, Ece Pirim, Zerrin Çaldırın ve Bahadır Tok rol alıyordu. Dizinin Ankara'nın Beypazarı ilçesinde çekilecek ikinci versiyonunda, ilk kadrodan sadece Nilgün Bubikoğlu var.
Haber-Sen Genel Basın Yayın Sekreteri Osman Köse, diziye TRT tarafından tekrar para harcanmasıyla ilgili olarak, "TRT'nin kaynağına girilmiş. Bu dizi 1990'dan beri durmadan tekrar ediliyor. TRT 1'de sahur programında gösteriliyordu. Yapımcı, yönetmen ve senarist aynı. Bu dizinin TRT'ye ne kadara mal olduğunu bilmiyorum. Bu halkın parasının birilerine aktarılmasıdır" diyerek, uygulamaya tepki gösterdi.