Ne Gainsbourg özentisi ne de Tom Waits karikatürü: Arthur H

Ne Gainsbourg özentisi ne de Tom Waits karikatürü: Arthur H
Ne Gainsbourg özentisi ne de Tom Waits karikatürü: Arthur H

100?e yakın şarkı yazan Arthur H, Edith Piaf?ı da Sex Pistols?u da gönül rahatlığıyla yorumluyor.

Kalın, boğuk, uluyan, aksıran, tıksıran, 'benim en iyi dostum içkim sigaram' makamından çalıp söyleyen 'Fransa'nın Tom Waits'i Arthur H, yarın akşam Salon'da sahneye çıkıyor
Haber: DERYA BENGİ / Arşivi

İSTANBUL - Bir kabare yıldızı mı, bir rock’n’roll yaratığı mı, yoksa bir caz şöntörü mü? Galiba üçü birden, biraz ondan, biraz bundan... Cumartesi akşamı Salon sahnesinde piyanosunun başında izleyeceğimiz Arthur H, Fransız rock ve şanson tarihini dünyanın başka köşelerindeki şarkı örf ve adetleriyle harmanlayan çok özel bir şahsiyet. 24 yaşından bu yana, 20 yılda sekiz stüdyo albümü ve birkaç konser albümü yayınladı, ödüller aldı, hayranlarının sayısını katladı.
Uykusuz’daki bir Umut Sarıkaya karikatüründe, hararetle Tom Waits’e balgam söktürücü bitkiler tavsiye eden bir tip vardı! Gerçi kimin umurunda, ama aynı tavsiye Arthur H için de geçerli. Kalın, boğuk, uluyan, aksıran, tıksıran, ‘benim en iyi dostum içkim sigaram’ makamından çalıp söyleyen bir ses. Ne bir Serge Gainsbourg özentisi ne de bir Tom Waits karikatürü. Bu iki ebedi ilham perisinin yanısıra kalbinde FerrÈ, Brassens, Brel, Alain Bashung, Lou Reed rüzgarları esiyor, Boris Vian’ı, Charles Trenet’yi en az babasının sevdiği kadar seviyor. Babası?
Arthur H, seneler boyunca, sanki babası Jacques Higelin değilmiş gibi davrandı. Ünlü soyadına sığınmadı, sadece H’ı aldı, gerisini bıraktı. Fransız rock müziğinin bu en serseri karakterinin oğlu olarak anılmaktansa, kendi ayakları üzerinde yükselmeyi tercih etti, yavaş yavaş, maharetle özgün bir şarkı evreni kurdu. Gençliğini 1980’lerin başında geçirmiş biri olarak, şansona kendi penceresinden baktı: Bir gün Edith Piaf’tan ‘Padam Padam’ı, ertesi gün Sex Pistols’tan ‘God Save The Queen’i gönül rahatlığıyla yorumladı.

Melankolik bir mizah
Şimdi yalan yok, eğer şiir ve şarkı söz konusuysa, Fransızlar her zaman daha maceraperest, bazen daha keskin ve doğrudan, bazen daha dada olmuşlardır. Arthur H da anadilinin inceliklerini bugüne kadar yazdığı yüze yakın şarkıya cesaretle yansıttı, melankolik bir mizah tutturdu, kimi zaman sürrealizmin bulutlarına çıktı, sonra yağmur olup gündelik hayatın sıradan hikayelerine çiseledi. İnternette matrak görüntülerine rastlayabilirsiniz: Geçen seneki hit şarkısı ‘Dancing with Madonna’nın klibinde, Superman kılığında, şarkıcı Madonna’yla mı yoksa Meryem Ana’yla mı dans etmek istediğini çözmeye çalışırken, bir diğer klipte baktık ki meğer Obama’yı dansa kaldırıyormuş!.. Reagan çifti, Bo Derek, bir naif derviş, uzaya giden bir kozmonot ya da bir western filmi; hepsi her an bir Arthur H şarkısında karşınıza çıkabilir.
Blues’ları, tangoları, rumbaları, Balkan havalarını, cool caz nağmelerini, punk çığlıklarını Rimbaud aksanıyla dinlemeyi kim istemez? Sene başında aniden kaybettiğimiz Lhasa’ya da son bir selam yollamak boynumuzun borcu. Ne güzel söylemişlerdi Arthur H’la ikisi ‘Indiana Lullaby’ı, hele ‘On rit encore’u: Kahkahayla ilgili bir şarkı daha ne kadar kederli olabilir?

Bulmuşken kaçırmayın
Arthur H, bir aralar ‘Bachibouzouk’ adında bir albüm kaydetmiş, daimi triosuna da Bachibouzouk Band adını takmıştı. Bu başıbozuk adam, yeni albümü ‘Mystic Rumba’da, eski parçalarını piyano eşliğinde tek başına yorumluyor. ‘Mystic Rumba’ turnesi kapsamında Fransız kentlerini dolaştıktan sonra Erivan, Bakü, Tiflis üzerinden İstanbul’a gelecek, bu albümdeki repertuarı, komedi aktörüyle lanetli şair karışımı bir edayla, tek başına sahneye koyacak. İstanbul seyircisi çeşitli festivaller ve kulüpler sayesinde son senelerde, Costello’dan Bordello’ya, Chao’dan Veloso’ya, dünyanın yedi ikliminden nice güzeller gördü, ama nedense çağdaş Fransız şiirsel şarkılarının uzağında kaldı. Şimdi bu müziğin nadide kahramanlarından birini ağılayacak. Bulmuşken kaçırmayalım.

Arthur H, 10 Nisan Cumartesi saat 22.00’de İKSV Salon’da. Biletler tam 50, öğrenci 25 lira. Biletix Tel: 0216 556 98 00


    ETİKETLER:

    caz

    ,

    Mayın