Necipoğlu anısına çalacak

Necipoğlu anısına çalacak
Necipoğlu anısına çalacak
Brezilya'da geçen yıl katıldığı Rio Arp Festivali'nden dönerken uçak kazasında yaşamını yitiren Türk arp sanatçısı Fatma Ceren Necipoğlu, bu yıl aynı festivalde anılacak. Dünyanın birçok ülkesinden ünlü arp sanatçılarını ağırlayan festivale Türkiye'den Mersin Üniversitesi Konservatuvarı arp öğrencisi 22 yaşındaki Gizem Aksoy katılacak.

Kübra POLAT

ADANA - Brezilya’nın başkenti Rio de Janeiro’da bu yıl 5’incisi düzenlenen Rio Arp Festivali’ne 25 ülkeden arpçılar katılıyor. Geçen yıl bu festivale katılan ve Türkiye’ye dönerken Air France uçağının Atlas Okyanusu üzerinde düşmesi üzerine yaşamını yitiren dünyaca ünlü Türk arpist Necipoğlu’nun adı bu yıl festivale verildi.

Tüm etkinlerde anılacak olan Necipoğlu’nun yerine festivale katılmanın onurunu ve heyecanını yaşadığını belirten arp son sınıf öğrencisi Gizem Aksoy, katılım teklifinin festival yönetimi tarafından yapıldığını söyledi. Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suha Aydın’ın desteğiyle festivale katılmayı kabul ettiğini vurgulayan Aksoy, Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Anasanat Dalı Öğretim Üyesi Semih Korucu’nun Necipoğlu anısına bestelediği ‘Haikular’ adlı eserin ilk seslendirilişini gerçekleştireceğini, ayrıca Ulvi Cemal Erkin’in ‘Köçekçeler’ adlı eserini de seslendireceğini kaydetti.

Festivalde okulunu ve Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edeceğini vurgulayan Aksoy, “Geçen yıl aynı festivalden dönerken geçirdiği uçak kazası sonucu kaybettiğimiz Necipoğlu adına yapılacak festivale katılma teklifini aldığımda çok heyecanlandım. Üniversite rektörümüz Prof. Dr. Suha Aydın’ın maddi ve manevi desteğiyle festivale katılmayı kabul ettim. Festival boyunca ülkemi en iyi şekilde temsil etmeyi hedefliyorum” diye konuştu. 1 Mayıs’ta başlayıp, 31 Mayıs’ta sona erecek festivalde 14 Mayıs’ta konser verecek olan Gizem Aksoy, 12 Mayıs’ta Brezilya’ya gidecek.

GENÇ YAŞTA ÜSTÜN BAŞARI
1988’te Mersin’de dünyaya gelen, 2000’de Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın açtığı sınavı kazanarak arp bölümü öğrencisi olan Gizem Aksoy, Isabella Perrin, Florence Sitruk, Şirin Pancaroğlu ve Çağatay Akyol’un master classlarına katıldı. 2006’da Mersin Akademik Oda Orkestrası’nın açmış olduğu ‘Genç Yetenekler Solistlik Sınavı’nı kazanarak bu orkestra ile konser verme hakkı kazandı. Aynı yıl Mersin Üniversitesi’nin lise devresinden ‘Üstün Başarı Belgesi’ ile mezun oldu.

2007’de Cem Mansur’un kurmuş olduğu Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası’nı kazanan Aksoy, bu orkestra ile Berlin, Kassel, Dortmund’da konserler verdi. Mersin Akademik Oda Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ve Eskişehir Belediye Senfoni Orkestrası’nda misafir sanatçı olarak görev aldı. Aksoy, 2009’da da Marmaris Müzik Festivali’nde Marmaris Oda Orkestrası eşliğinde solist olarak konser verdi. (dha)