Nedim Şener: 'Ben Hrant Dink'im'

Nedim Şener: 'Ben Hrant Dink'im'
Nedim Şener: 'Ben Hrant Dink'im'

Gazeteci Nedim Şener?e Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü verildi.

İSTANBUL - Türkiye Yayıncılar Birliği’nin ifade özgürlüğüyle ilgili sorunlara dikkat çekmek amacıyla her yıl bu kez son olması umuduyla verdiği Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü, bu yıl ‘Dink Cinayeti ve İstihbarat Yalanları’ adlı kitabıyla 28 yıl hapis istemiyle yargılanan Milliyet gazetesi yazarı Nedim Şener’e verildi. İfade özgürlüğü için mücadele eden yazarlar adına ödülü alan Nedim Şener, taksim Hill Otel’de düzenlenen törende yaptığı konuşmada “Kitabım tüm Türkiye’de Dink cinayetini sonuca ulaştıracak tartışmalara neden olduğu için gururluyum” dedi. Yarın (dün) yasaklanan kitabının duruşması olduğunu hatırlatan Şener, konuşmasını “Ben Hrant Dink’im” diye bitirdi.
Birçok yayınevi ve yazarın katıldığı törende 40’ıncı yıldönümü nedeniyle derlediği ‘Devrimci Marşlar, Türküler ve Ağıtlar’ kitabı toplatılan Su Yayınları sahibi Recep Sahip Tatar da yayıncılar adına ödül aldı. Törende zor koşullar altında kitapçılık mesleğini sürdürenler adına Kayseri’de 34 yıldır kitapçılık yapan Sadullah Gökgiyas’a azminden dolayı ödül verildi.

Yasaklarda artış var
Törende 2010 Yayınlama Özgürlüğü Raporu’nu sunan Ragıp Zarakolu ise, farklı kesimlerden birçok yazarın yargılandığına dikkat çekerken, yasaklanan kitaplarda kümülatif bir artış olduğunu belirtti. Zarakolu, açılımlardan söz edilen bir dönemde bunların yaşanmasından üzüntü duyduğunu da sözlerine ekledi.
Rapora göre 2008-2010 arasında, 27 yayıncı yargı önüne çıktı; 30 kitap hakkında mahkûmiyet kararı verilirken, sekiz kitap beraat etti. Sonuçlanan davalarda sekiz kitap yasaklanarak toplanırken, 24 kitap hakkında açılan davalar hâlâ sürüyor. Yasaklanan kitaplar arasında Mahir Çayan’ın ‘Toplu Yazılar’, Sarya Baran’ın ‘Kürtler Ne İstiyor?’, Su Yayınları’nın ‘Devrimci Türkü ve Marşlar’, Mehmet Güleri’nin ‘Ölümden Zor Kararlar’ kitapları bulunurken, davaları süren kitaplar arasında Radikal yazarı Ertuğrul Mavioğlu ile Ahmet Şık’ın ‘Kırk Katır Kırk Satır/ Kontrgerilla ve Ergenekon’u Anlama Kılavuzu’ da var. (Kültür Sanat)