'Nefes kesici' Brahms gecesine hazır mısınız?

'Nefes kesici' Brahms gecesine hazır mısınız?
'Nefes kesici' Brahms gecesine hazır mısınız?
Klasik ve romantik repertuvarın en iyi yorumcuları olarak kabul edilen Deutsche Kammerphilharmonie Bremen Orkestrası, 24 Haziran Çarşamba akşamı 43. İstanbul Müzik Festivali kapsamında Aya İrini'ye konuk olacak. Konserin solisti ise 'nefes kesici' Brahms Keman Konçertosu yorumu müzik otoritelerince referans gösterilen Christian Tetzlaff.

İKSV tarafından düzenlenen 43. İstanbul Müzik Festivali, klasik ve romantik repertuvarın en iyi yorumcuları olarak kabul edilen Deutsche Kammerphilharmonie Bremen Orkestrası’nı ağırlıyor. 24 Haziran Salı akşamı Aya İrini’de düzenlenecek konserin solisti dünyanın saygın keman virtiözlerinden Christian Tetzlaff olacak. Konserde Deutsche Kammerphilharmonie Bremen Orkestrası’nı müzik otoritelerinin “Halihazırda şef ile orkestra birlikteliğinin en başarılı örneğini oluşturuyorlar” şeklinde tanımladığı şef Paavo Järvi yönetecek.

Johannes Brahms’ın eserlerinin yorumlanacağı konser, Mercedes-Benz Türk’ün desteğiyle düzenleniyor. Festivali 29 yıldır aralıksız desteklediklerini belirten Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Rainer Genes, “İstanbul Müzik Festivali’ne 1986 yılında başlattığımız desteğimizi en ağır ekonomik kriz dönemlerinde dahi kesintisiz sürdürdük. Bu yıl da klasik müziğin en önemli orkestralarından Deutsche Kammerphilharmonie Bremen’i müzikseverlerle buluşturmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

Berrak, detaylı ve renkli icraları ile klasik ve romantik repertuvarın en iyi yorumcuları arasında gösterilen Deutsche Kammerphilharmonie Bremen, 43. İstanbul Müzik Festivali’ne romantik müziğin yapıtaşları sayılan Brahms’ın eserlerine adanmış konserle konuk oluyor. Mükemmelliğinin temeli 39 üyesinin her birinin solist kalitesindeki ustalığına dayanan Deutsche Kammerphilharmonie Bremen’in “Önde gelen uluslararası orkestralardan biri” (BBC, 2003) olma noktasına gelmesinde, orkestranın gelişimine önemli katkıda bulunmuş bir dizi tanınmış şefin büyük etkisi bulunuyor. 2004 yılından bu yana ise Grammy ödüllü şef Paavo Järvi’nin sanat direktörlüğü altında pek çok nişan ve ödülle süslenen bir müzikal keşif yolculuğuna çıkan orkestra, bu yolculuğun ilk kilometre taşları sayılabilecek Beethoven ve Schumann projeleri ile çığır açtı.


Konserin solisti Alman keman virtüözü Christian Tetzlaff, müzikal tutarlılığı, teknik güveni ve zeki yorumlarıyla dünyanın belli başlı tüm orkestraları ve şefleri tarafından tercih edilen sayılı virtiözler arasında bulunuyor. Konserleri ve kayıtlarında geniş yelpazede bir repertuvara yer veren Christian Tetzlaff, tüm dönemlerin en tanınmış başyapıtlarından 20. yüzyıl bestecilerine ve kendisi için yazılmış eserlerin dünya prömiyerlerine kadar çok çeşitli eseri aynı ustalıkla seslendiriyor. Bol ödüllü sanatçının Brahms Keman Konçertosu yorumu ise “Açılıştaki yakıcı ifadesi, yatıştırıcı serenatlarının hafif tatlılığı ve final bölümün enerjik dansları tümüyle nefes kesici” olarak değerlendiriliyor ve eleştirmenlerce referans gösteriliyor.

‘BRAHMS AYDINLANMASI-I’ başlıklı konser, 24 Haziran Çarşamba 21:00’de Aya İrini Müzesi’nde. Johannes Brahms’ın ‘Keman Konçertosu, Re Majör, Op. 77’ ve ‘Senfoni No. 1, Do minör, Op. 68’ eserlerinin yorumlanacağı konser öncesi saat 20.00-20.30 arasında Jessica Duchen ile Brahms üzerine bir söyleşi gerçekleştirilecek.