@ErkanAktug

Nefes: Yeşilçam sağ olsun!

Nefes: Yeşilçam sağ olsun!
Nefes: Yeşilçam sağ olsun!

Yönetmen ödülünü Yılmaz Erdoğan?dan (sağda) alan Reha Erdem, ?2500 kişilik jüriden bahsediliyor. Bu neredeyse ?Hayat Var?ın gişesine denk? dedi.

Levent Semerci'nin 'Nefes'i 3. Yeşilçam Ödülleri'nde hem en iyi film hem de Turkcell ilk film ödülünü kazandı. Reha Erdem'in 'Hayat Var'la en iyi yönetmen seçilmesi sürprizdi. Birçok ödül sahibi törene katılmadı
Haber: ERKAN AKTUĞ / Arşivi

Engin Günaydın (solda) senaryo, Binnur Kaya ise kadın oyuncu ödülünü aldı. Cemal Toktaş (sağda), yardımcı erkek oyuncu seçildi.

İSTANBUL - Geniş katılımlı jüri sistemi nedeniyle ‘Türkiye’nin Oscar’ı’ olarak lanse edilen Yeşilçam Ödülleri’nin kazananı Levent Semerci’nin yönettiği ‘Nefes: Vatan Sağolsun’ oldu. Güneydoğu’da yüksek rakımlı bir tepedeki karakolda görevli askerlerin hikayesini anlatan ‘Nefes: Vatan Sağlosun’, 3. Yeşilçam Ödülleri töreninden 150 bin liralık en iyi film ve 30 bin liralık Turkcell ilk film ödülü olmak üzere iki önemli ödülle ayrıldı.
Önceki gece Lütfi Kırdar’da yapılan ödül törenine ‘Nefes’in yönetmeni Levent Semerci katılmazken, Turkcell ilk film ödülünü almak üzere sahneye çıkan yönetmen yardımcısı Barış Kaya, tören öncesi konuştuğu Semerci’nin “Nefes boyunca çok kez düştük, ayağa kalktık. Eğer Yeşilçam’da ödül alırsak ayakta olduğumuzu gösterir” dediğini anlattı. En iyi film ödülü açıklandığında ise ‘Nefes’in salonda bulunan kalabalık oyuncu kadrosu sahneye çağrıldı.
TÜRSAK’ın organizasyonuyla Turkcell’in ana sponsorluğunda düzenlenen 3. Yeşilçam Ödülleri’nin sürprizi Reha Erdem’in ‘Hayat Var’la en iyi yönetmen ödülü almasıydı. Erdem, törende yaptığı konuşmada şaşkınlığını ve sevincini “Bu ödül için 2 bin 500 kişilik jüriden bahsediliyor. Çok heyecan vereci. Bu neredeyse benim filmimin gişesine denk” sözleriyle dile getirdi. ‘Hayat Var’ın genç başrol oyuncusu Elit İşçan da geceden genç yetenek ödülüyle ayrıldı.
Dokuz ana kategorinin tamamında Yeşilçam’a aday gösterilen Taylan Biraderlerin ‘Vavien’i üç ödülle yetindi. Binnur Kaya ‘Vevien’le en iyi kadın oyuncu seçilirken aynı zamanda filmin başrolünde yer alan Engin Günaydın senaryo, Atilla Özdemiroğlu ise müzik ödülünü aldı. Binnur Kaya, “Dilerim ki hayat bize ‘Vavien’ gibi saygı görebileceğimiz ve saygı gösterebileceğimiz filmlerde yer alma fırsatı verir” derken Engin Günaydın, filmden bir repliği hatırlatarak “Hayatta iki türlü insan vardır. İyi insanlar, kötü insanlar. Ödülü Türkiye’deki bütün iyi insanlara adıyorum” diye konuştu. 
Meltem Cumbul’un sunduğu gecede ‘Başka Dilde Aşk’ta sağır dilsiz bir genci canlandıran Mert Fırat en iyi erkek oyuncu seçildi. En iyi film ve yönetmen dahil birçok dalda Yeşilçam’a aday gösterilen ‘Pandora’nın Kutusu’nun tek ödülünü yardımcı kadın oyuncu dalında Derya Alabora’yla kazandı.
Yardımcı erkek ödülü de ‘Güneşi Gördüm’deki eşcinsel rolüyle herkesten taktir toplayan Cemal Toktaş’ın oldu. Üstünde emeği olan hocalarına, kendisini yalnız bırakmayan dostlarına ve her zaman destek olan ailesine teşekkür eden Toktaş, ödülünü dünyada önyargılardan dolayı mağdur olmuş tüm insanlara adadı.
Filiz Akın’a sinema onur ödülünün sunulduğu Yeşilçam Ödülleri için sinema sektörü, sanat, medya ve iş dünyasından 2 bin 500 kişiye form gönderildiği belirtilirken kaç kişinin formları doldurup TÜRSAK’a ilettiği açıklanmadı.

Sektör sahiplenmiyor mu?
Geceden notlara gelince...

* Ünlü modacıların giydirdiği ödülleri açıklamak üzere sahneye çıkan sinemacılar şıklıkta birbiriyle yarışıyordu. Fakat ödülleri almaya gelen yoktu! En iyi film ve Turkcell ilk film ödülünü kazanan ‘Nefes’in yönetmeni Levent Semerci’nin yanı sıra erkek oyuncu seçilen Mert Fırat, yardımcı kadın oyuncu seçilen Derya Alabora, görüntü yönetmeni ödülünü kazanan Soykut Turan törende yoktu. Bu durum ‘Sektör ödülü iddiasındaki Yeşilçam’ı sinema sektörü yeterince sahiplenmiyor mu?’ sorusunu akla getirdi.

* Törenin sunucusu Meltem Cumbul, uzun yeşil elbisesiyle hayli şıktı, sunumda da hatasızdı. Sahne düzeni ve dekor iyiydi. Barkovizyon için adaylıklara göre filmlerden seçilen bölümler de son derece yerindeydi. Törenin akışı kağıt üzerinde sorunsuzdu. Fakat espiriden de yoksun bir geceydi. Gözler SİYAD törenindeki Cem Yılmaz’ı aradı.

* Gecenin müziğini geçen yıl olduğu gibi Behzat Gerçeker ve ENBE Orkestrası yaptı. Film müziği adaylarının yorumları dışında Gerçeker’in programı neredeyse geçen yılın aynısıydı (Hababam Sınıfı, Eşkıya, Selvi Boylum Al Yazmalım, Karşı Pencere gibi...), Üstelik film müziği adaylarının icrasında da sorun olduğu, müzik ödülünü almak üzere sahneye çıkan Attila Özdemiroğlu’nun uyarılarıyla ortaya çıktı. Özdemiroğlu, Gerçeker’in ‘Mommo’nun Erkan Oğur imzalı müziği yerine Erik Satie parçası çaldığını, ‘7 Kocalı Hürmüz’ün müziği olarak çalınan parçanın da kendi bestesi olduğunu hatırlattı ve “Galiba bu ödülü hak ettim” diye konuştu.

* En iyi film adayları Oscar’da olduğu gibi tören boyunca tek tek tanıtıldı. Fakat ‘İki Dil Bir Bavul’ tanıtılırken filmin asıl meselesi olan Kürtçeye hiç değinilmedi.

3. Yeşilçam Ödülleri
En iyi film: Nefes: Vatan Sağ Olsun
En iyi yönetmen: Reha Erdem (Hayat Var)
En iyi kadın oyuncu: Binnur Kaya (Vavien)
En iyi erkek oyuncu: Mert Fırat (Başka Dilde Aşk)
En iyi yardımcı erkek oyuncu: Cemal Toktaş (Güneşi Gördüm)
En iyi yardımcı kadın oyuncu: Derya Alabora (Pandora ’nın Kutusu)
En iyi görüntü yönetmeni: Soykut Turan (Güneşi Gördüm)
En iyi senaryo: Engin Günaydın (Vavien)
En iyi müzik: Attila Özdemiroğlu (Vavien)
Genç yetenek: Elit İşcan (Hayat Var)
Turkcell ilk film ödülü: Nefes: Vatan Sağ Olsun (Levent Semerci)