Nemrut canlanıyor

Komma-
gene Kralı'nın Nemrut Dağı'nda milattan önce 1. yüzyılda yaptırdığı ünlü heykellerin onarımı için Akbank ve American Express'ten destek geliyor.

ADIYAMAN - Akbank ve American Express, Kültür Bakanlığı'nın denetimi ve izniyle Dünya Anıtlar Fonu tarafından uygulanacak Nemrut Konservasyon Projesi'ne finansal destek sağlıyor. Proje, dünya çapında uzmanların 15 ve 18 ağustos günleri arasında katıldığı Adıyaman'ın Kahta ilçesindeki bir toplantıda tartışıldı. Toplantıya Kültür Bakanlığı Müsteşarı Fikret Üçcan, Uluslararası Nemrut Vakfı Başkanı ve Proje Koordinatörü Maurice Crijns, Dünya Anıtlar Fonu Başkan Yardımcısı John Stubbs ve Kültür Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürü Alpay Pasinli gibi isimler katıldı.
Konservasyon projesi çerçevesinde, milattan önce 1. Yüzyılda Kommagene Kralı 1. Antiochus için Nemrut Dağı zirvesine yaptırılan tümülüs ile çevresindeki heykel ve kabartmalar üzerinde çalışılacak. Nemrut'un doğa ve turizmin etkisiyle maruz kaldığı yıpranmaya karşı, taş konservasyonu, devrik heykellerin dikilmesi, bazılarının kopyalanması ve çevre düzenlenmesi gibi konulara ağırlık verilecek. (Kültür Sanat)