Nereden nereye...

Nereden nereye...
Nereden nereye...
Yeşilçam'ın neredeyse bütün dönemlerine tanıklık etmiş Aram Gülyüz, 'Zaman Makinesi 1973'le dünle bugün arasındaki 'değişim'e yöneltiyor oklarını.
Haber: MURAT ÖZER - cinemozer@gmail.com / Arşivi

ZAMAN MAKİNESİ 1973 ( 2 Yıldız)
Yönetmen:
Aram Gülyüz
Oyuncular: Gürgen Öz, Seda Bakan, Can Bartu Aslan, Mustafa Uzunyılmaz, Zihni Göktay
Süre: 109 dk.

Yönetmenlik serüveni 1960’ta başlayıp bu günlere kadar gelen, en son sinema filmini 1988’de çeken (ondan sonraki işleri televizyona) Aram Gülyüz, Yeşilçam’ın neredeyse bütün dönemlerine tanıklık etmiş bir sinemacı. ‘Zaman Makinesi 1973’ ise onun Yeşilçam sinemasına saygılarını sunduğu son çalışması, Kemal Kenan Ergen’in kaleminin de katkısıyla.
Bugünden düne (1973) yapılan bir yolculuğun hikâyesini izliyoruz filmde. Babasından miras kalan Anadol STC 16 marka arabayla (zamanında yalnızca 176 adet üretilmiş bir model) 1973’e ışınlanan ‘benmerkezci’ oğul Tolga’nın, geçmişe yaptığı yolculukla ‘insanlaşmasını’ takip ediyoruz bu hikâyede. Babasının çocukluğuyla yaşayacağı macera, Tolga’nın gerçek anlamda büyümesini sağlayacaktır, ki 1973’te karşısına çıkan bütün karakterlerin de bu durumda payı büyüktür...
‘Zaman Makinesi 1973’, geçmişin güzel günlerini özleyen, Yeşilçam’ın naif karakterlerini unutmayan, günümüzde kötücüllükle örtülmüş kimi değerleri hatırlatan ‘insanlar’ın hayat verdiği bir film. Kemal Kenan Ergen’in metni, ‘ulusal gururumuz’ Anadol’u da başrollerden birine yerleştiriyor, ki onu biraz ‘Aşk Böceği’nin (The Love Bug) Vosvos’u gibi değerlendirmek mümkün.
Tolga’nın bugünden düne giderken taşıdığı bazı unsurlar, dönemsel çatışmayı çok daha görünür hale getiriyor. Örneğin bazı Gezi Direnişi göndermeleri (“Kahrolsun bağzı şeyler!” duvar yazısı güzeldi) ya da bugünün şarkı sözlerinin dünde yarattığı etkiler, filmin duygusunu açığa çıkarma işlevi üstleniyorlar. Değişen, değiştikçe bencilleşen insanın resmini gülümseyen bir dille yansıtan film, 40 yıllık bir zaman diliminde ulaştığımız ‘mekanik’ noktayı da işaret ediyor böylece.
‘Zaman Makinesi 1973’, gülmekten yerlere yatacağınız bir komedi değil belki ama şimdilerde nelere güldüğünüzü gözden geçirmenize vesile olacağı kesin. Erozyonun neleri götürüp neleri bıraktığını da düşünmenizi sağlayacak bu film. Kalanlar bize yeter diyorsanız, yolunuz açık olsun!

VİZYONU DEVAM EDEN YERLİLER
Silsile (3 yıldız)
Mavi Dalga (3 yıldız)
Bizum Hoca (2 yıldız)
Gulyabani (1 yıldız)
Sürgün İnek (2 yıldız)
Recep İvedik 4 (1 yıldız)
Şarkı Söyleyen Kadınlar (3 yıldız)
Bi Küçük Eylül Meselesi (2 yıldız)
Eyyvah Eyvah 3 (2 yıldız)
Düğün Dernek (1 yıldız)