Neşet Ertaş'a 'Mühür Gözlüm' cezası

Neşet Ertaş'a 'Mühür Gözlüm' cezası
Neşet Ertaş'a 'Mühür Gözlüm' cezası
'Mühür Gözlüm' türküsünün söz yazarı Âşık Ali İzzet Özkan'ın mirasçıları tarafından açılan davada Neşet Ertaş'a verilen 69 bin liralık tazminat cezası Yargıtay tarafından onandı.

Halk ozanı Âşık Ali İzzet Özkan’ın dizelerine bestelenen ‘Mühür Gözlüm’ türküsünün izinsiz kullanıldığı gerekçesiyle geçtiğimiz eylül ayında vefat eden Neşet Ertaş ve Kalan Müzik’e açılan maddi tazminat davası sonuçlandı.

Hürriyet gazetesinden Ezgi Atabilen’in haberine göre Ankara 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi, telif ücretlerinin tahsil edilmiş olması sebebiyle maddi tazminat istemine ret kararı verdi. Ancak Âşık Ali İzzet Özkan’ın vârislerinin, yazılı bir sözleşme olmamasından ötürü işleme ve yayma hakkının kendilerinde olduğunu savundukları temyiz itirazları sonucu, karar davacıların lehine bozuldu. 69 bin liralık tazminat istemine bilahare mahkeme tarafından karar verildi ve karar Yargıtay tarafından onandı.

HASAN SALTIK: BAKANLARI GÖREVE ÇAĞIRIYORUM
Kalan Müzük sahibi Hasan Saltık, cezaya isyan etti. Saltık itirazlarını şöyle dile getirdi:
Telifleri yıllarca ödenmiş, nasıl oluyor da şarkıyı meşhur eden Neşet Ertaş paraya mahkûm ediliyor? Bu dava hukuk fakültelerinde incelenmesi gereken bir dosya. Mahkeme ret verdikten sonra Yargıtay’dan böyle bir karar çıkması, bilirkişilerin konuya ne kadar hâkim olmadığının kanıtıdır. O bilirkişiler neye göre seçiliyor? Takipsizlik kararından sonra onanması bu işin ahbap dost ilişkisiyle halledildiğini gösteriyor. Adalet Bakanlığı’nı ve yeni Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’i göreve çağırıyorum. Biz bu cezayı ödedik. Para hiç mühim değil. Ama Neşet Ertaş’a büyük haksızlık yapıldı. Neşet hasta yatağında bana hep bunu soruyordu, ‘Nasıl olur’ diye kahroluyordu. Çünkü Âşık Ali İzzet Özkan, bu dizeleri 50 yıl önce kendi elleriyle Neşet Ertaş’a ‘nolur bunu bestele’ diyerek vermişti. Neşet Ertaş şarkıyı meşhur etti. Ailelerin biraz bunlara saygılı olması gerekirken, bu işten rant sağlamaya bakıyorlar. Âşık Ali İzzet Özkan çok önemli bir şairdi. Ama ne yazık ki armut dibine düşmüyor.

ERKAN OĞUR’A DA DAVA
Âşık Ali İzzet Özkan’ın vârisleri, Sivaslı Âşık Veli’ye ait olduğu bilinen ‘Mecnunum Leylamı Gördüm’ şarkısı için de eserin Âşık Ali İzzet Özkan’a ait olduğu iddiasıyla, bu kez Erkan Oğur ve Kalan Müzik’e bir dava daha açtılar. İzmir Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada bilirkişi kurulu, değerlendirme sonucu “eserin sahibinin davacıların murisi Aşık Ali İzzet Özkan olduğunu” bildirdi. Ancak mahkemenin konuyla ilgili MESAM’a ( Türkiye Musıki Eseri Sahipleri Meslek Birliği) yazdığı tezkere sonucunu beklemeden karar verdiği iddia ediliyor.

Mahkemenin kararı henüz Yargıtay incelemesinde. MESAM’ın söz konusu kararıysa şöyle: “Prof. İlhan Başgöz, Kubilay Dökmetaş ve araştırmacı yazar Ahmet Özdemir’in görüşlerine başvurmak suretiyle, 13 kıtadan oluşan ‘Mecnunum Leylamı Gördüm’ isimli eserin 19’uncu yüzyılda yaşadığı belirtilen Sivaslı Âşık Veli’ye ait olduğu tespit edilmiştir.”