Neva'nın ruha deva tınıları

Kemençenin usta ismi İhsan Özgen'in kemençe tutkunu kızı Neva Özgen, 'Legacy' isimli albümünü Golden Horn Records etiketiyle yayımladı.

İSTANBUL - Kemençenin usta ismi İhsan Özgen'in kemençe tutkunu kızı Neva Özgen, 'Legacy' isimli albümünü Golden Horn Records etiketiyle yayımladı. Equinox tarafından dağıtılan ve Tamburi Cemil Bey'in anısına ithaf edilen albümde Özgen'e, babası İhsan Özgen tambur ve rebab ile eşlik ediyor. Seyfeddin Osmanoğlu'na ait Hüzzam Peşrev ile başlayan albümde, Nai Osman Dede, Neyzen Salih Dede, İsmail Dede Efendi, Gazi Giray Han'ın bestelediği çeşitli türdeki eserler dinleyicilere sunuluyor. Özgen, Ressam Reyyan Somuncuoğlu'nun kapak deseniyle zenginleşen albümün dördüncü parçasında babasıyla 'beraber taksim' de seslendirmiş.
Küçüklüğünde flüte ilgi duyan 1977 doğumlu Özgen, İstanbul Teknik Üniversitesi Konservatuvarı'nda klarinete yönelmesinin ardından çok geçmeden babasının da etkisiyle kendini kemençenin büyüsüne bırakmış. Sanatçı özellikle Tamburi Cemil Bey, Bekir Sıdkı Sezgin ve Münir Nurettin Selçuk'tan etkilenmiş. Daha önce de 'Ege ve Balkan Dansları' ile 'Itri ve Meragi'nin Başyapıtları'nda çalan Özgen, son olarak
'Türk Klasik Müziğinde Kadın İcracılar
ve Besteciler' adlı yapımda da yer almıştı. Tel: 0212 227 48 98 (Kültür Sanat)