Nevhiz'in hayatı çalındı

Modern üslupla ürettiği figüratif ve anlatımcı resimleriyle tanınan Nevhiz'in (Nevhiz Tanyeli) tam 234 adet eseri, yaklaşık 40 yıllık birikimini gözler önüne serecek retrospektif sergisine hazırlanıldığı sırada çalındı.
Haber: EVRİM ALTUĞ / Arşivi

İSTANBUL - Modern üslupla ürettiği figüratif ve anlatımcı resimleriyle tanınan Nevhiz'in (Nevhiz Tanyeli) tam 234 adet eseri, yaklaşık 40 yıllık birikimini gözler önüne serecek retrospektif sergisine hazırlanıldığı sırada çalındı.
Üzücü ve şaşırtıcı olay, sanatçının eserlerinin Karşı Sanat Çalışmaları'nda
açılacak retrospektif için hazırlanıldığı esnada yaşandı. Ancak beyaz bir resim çantası içinde korunan eserlerin kaybolması, bundan yaklaşık 15 gün önce, sanatçı tarafından yapılan sayım sırasında fark edilebildi. Yüzlerce eseri kapsayacak serginin 14 Ocak-21 Şubat 2003 tarihleri arasında bu mekânda yapılması planlanmıştı.
Eşsiz resimler çöpe gitti
Geçen yılın son günlerinde sergiye hazırlanıldığı sırada yaşanan olay şöyle gelişti: Galerinin taşıma sırasında özensiz davranması ve eksik eleman kullanması nedeniyle, Cihangir semtinde dolaşan 'akli dengesi bozuk bir kadın', yaşanan telaştan faydalanarak Nevhiz'e ait büyük beyaz resim dosyasını alıp kaçtı. Resimlerin tam 234 tanesini içeren dosyada, sanatçıya ait kağıt üzerine yağlıboya, suluboya, ekolin ve pastel çalışmalar bulunuyordu. Resim dosyasını alan kimliği meçhul kadın, daha sonra çevredeki küçük bir kahvehaneye girerek resimleri masaların üzerine gelişigüzel dağıttı. Kadın gittikten sonra kahvehane sahibi, önemsemediği resimleri toplayarak çöpe attı. Dosyada kalan diğer resimler ve kadının nerede olduğu ise bilinmiyor.
"Ömrümden bir kesit çalındı" diyerek üzüntüsünü dile getiren sanatçı, şu sıralarda kendisini toparlamaya çalışıyor; sanatçı ayrıca, olayın bir hırsızlık değil, ihmalkârlık olduğunun altını çiziyor.
Olay üzerine Karşı Sanat Çalışmaları'yla ilişkisini kesen Nevhiz, buradaki retrospektif sergisini de iptal etti. Sanatçının 'geriye kalan' ve çoğunluğunu son dönem resimlerinin oluşturduğu yapıtlarından oluşan ikinci ve yeni bir sergi için ise Milli Reasürans Sanat Galerisi tarafından 'düğmeye basıldı'. Sanat tarihçi ve eleştirmen Levent Çalıkoğlu'nun hazırladığı Nevhiz retrospektifine ait yeni bir kitap/katalog yayımlanması için sürdürülen çalışmalara da hız verildi.
Ressam Nevhiz, bu olay vuku bulmasaydı hem Karşı Sanat Çalışmaları'nda retrospektifini sergileyecek, hem de 15 Ocak akşamından itibaren Milli Reasürans Sanat Galerisi'nde son dönem resimlerini sanatseverlerle paylaşacaktı.
Sanatçının Milli Reasürans'ta salt yeni resimleriyle oluşması öngörülen sergisi bu nedenle, galerinin koşulları elverdiği ölçüde 'retrospektif' sergiye dönüştürüldü. Sanatçının, Milli Reasürans'taki sergisinin açılışına katılacağı öğrenildi. Nevhiz, 15 Ocak'ta Milli Reasürans'ta. Tel: 0212 230 19 76'Kaderin cilvesi'
Yaşanan olayla birlikte 'kaderin cilvesi' denebilecek ilginç bir tesadüf de gündeme geldi. Üzerinde kapak resmi olarak Nevhiz'e ait 1994 tarihli bir yağlıboya eserin bulunduğu ve Yön Yayınları tarafından yıllar önce basılan Halil Cibran kitabının adı da 'Deli'ydi! Nevhiz ise bu detayı kendisine hatırlattığımızda resimlerini çalan 'deli'yi acı bir tebessümle düşündü ve şunu söyledi: "Ona da fazla kızamıyorum. Çünkü resimlerimi seviyor, alıyor ve paylaşmak istiyor!"