Nevşehir'in senfonik akşamı

Nevşehir'in senfonik akşamı
Nevşehir'in senfonik akşamı
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Doğuş Grubu sponsorluğundaki 'Kampüste Senfonik Akşamlar' turnesi kapsamında dün gece Nevşehir'deydi. Konsere ilgi büyüktü.
Haber: ERSİN ANTEP / Arşivi

“Bakalım neymiş bu?” sorusuyla Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın konserinde salonu dolduran Nevşehirliler, evlerine ‘sanatsever’ olarak döndü. 2-3 yaşındaki çocukların yanı sıra birkaç aylık bebeklerin dahi görüldüğü Nevşehir Belediyesi Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi’nde, 23 Ekim akşamki konsere ilgi büyüktü.
Doğuş Grubu ana sponsorluğundaki ‘Kampüste Senfonik Akşamlar’ turnesinin ikinci konserinde, şef Prof. Rengim Gökmen yönetiminde sahneye çıkan orkestra, Avrupa ülkelerinin bestecilerinden örnekler sundukça, merak ilgiye dönüştü. Uluslararası ve ulusal üne sahip sayılı sanatçılarımızdan biri olan piyanist İdil Biret ise, kötü akorduyla cızırdıyan piyano ile başa çıkmaya çalışıp, sanatseverleri hayal kırıklığına uğratmamak için çaba sarf etti.
“Benim için, son 5 yılın en büyük kültür etkinliği bu konser !” diyenden, “3 yaşındaki çocuğumu getirebileceğim düzenli konserler istiyorum, böyle orkestra lazım” diyene; “Bizim Türk eserleri daha güzelmiş” diyenden, “(Strauss’un Mavi Tuna Valsi’ni kastederek) A! Ben o müziği reklamlardan biliyorum. Ne kadar uzunmuş, ne güzelmiş hakikaten!” diyene… Konser çıkışı konuşulanlar ve yüzlerdeki gülümsemeler, pek samimi, pek sıcaktı! Bu sıcaklığa istinaden Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç, kampus içinde açılacak olan ve yakında tamamlanması beklenen salonun ilk gecesinde konser vermek üzere, orkestrayı, şef Gökmen ve İdil Biret’i yeniden davet etti.