New Yok Film Festivali'nin yıldızı 'Steve Jobs' olacak

New Yok Film Festivali'nin yıldızı 'Steve Jobs' olacak
New Yok Film Festivali'nin yıldızı 'Steve Jobs' olacak
Danny Boyle'un yönettiği, başrolünde Micheal Fassbender'in oynadığı merakla beklenen yeni 'Steve Jobs' filmi 53. New York Film Festivali'nin merkezindeki film olacak. "Filmimizin festivalin merkezindeki film olarak seçilmesinden gurur duyuyorum. Filmimizin sakin ve ağır konusunun aksine heyecanlıyım ve korkuyorum" diyen Boyle, Apple efsanesi Steve Jobs'u Shakespeare'in zevkle yazmak isteyeceği 'çatlak bir karakter' olarak tanımlıyor.

Aaron Sorkin’in yazıp Danny Boyle’un yönettiği, başrolünde Micheal Fassbender’ın yer aldığı merakla beklenen yeni ‘Steve Jobs’ filmi, 3 Ekim’de başlayacak 53. New York Film Festivali’nin merkezindeki film olacak.

Festivali düzenleyen The Film Society of Lincoln Center, ‘Steve Jobs’ın gösterimini dünya prömiyeri olarak açıklamıyor. Kaynaklara göre bir ay önce düzenlenen Toronto ve Venedik Film Festivallerini pas geçecek filmin Colorado’da düzenlenen Telluride Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapacağı bekleniyor.

“Filmimizin bu yılki festivalin merkezindeki film olarak seçilmesinden çok gurur duyuyorum. Aynı zamanda, filmimizin sakin ve ağır konusunun aksine heyecanlıyım ve korkuyorum” diyen ünlü yönetmen Boyle, Steve Jobs’ın ‘dijital dünyamızı şekillendiren çelişkili ve karmaşık bir karakter’ olduğunu ekledi. ‘Trainspotting’in de yönetmeni olan Boyle, Jobs’la ilgili “Muhteşem biri. Shakespeare’in zevkle yazmak isteyeceği, her türden hikayecinin gelecek nesiller için onun dijital devrim efsanesini tekrar tekrar yazacağı çatlak bir karakter” diye konuşuyor.

Ashton Kutcher’ın oynadığı sertçe eleştirilen biyografik ‘Jobs’ filminin tersine Boyle’un filmi zaman aralığını daraltarak sadece üç ürünün geliştirilme ve piyasaya sürülme dönemine odaklanıyor. Film, 1998’de iMac’in ortaya çıkışıyla sona eriyor.

Michael Fassbender’a filmde Joanna Hoffman rolünde Kate Winslet, Steve Wozniak rolünde Seth Rogen, John Sculley rolünde Jeff Daniels, Andy Hertzfeld rolünde Michael Stuhlbarg ve Chrisann Brennan rolünde Katherine Waterson eşlik ediyor.

Önceden duyurulduğu üzere New York Film Festivali açılışını Robert Zemeckis’in yönettiği ve Joseph Gordon-Levitt’in başrol oynadığı üç boyutlu ‘The Walk’ filminin dünya prömiyeriyle yapacak. Festivalin kapanışı ise Don Cheadle’ın ilk filmi Miles Davis’in hayatını anlatan ‘Miles Ahead’ ile yapılacak. (The Guardian)