New York'lular Türkiye sinemasını keşfetti

New York'lular Türkiye sinemasını keşfetti
New York'lular Türkiye sinemasını keşfetti

Soldan sağa: Ali Özgentürk, Richard Pena, Yeşim Ustaoğlu, Raşit Çelikezer, Binnaz Saktanber ve Ayça User.

ABD'de bügüne kadar gerçekleşen en geniş Türkiye sineması retrospektifinin yaratıcıları Ayça User ve Binnaz Saktanber ile New York'ta konuştuk
Haber: Dİlay Yalçın / dilayy@gmail.com / Arşivi

ABD’de bügüne kadar gerçekleşen en geniş Türkiye sineması retrospektifi ‘Aradaki Mekân: Türkiye Sineması Panoraması’ geçen hafta sona erdi. Bu yıl New York Türk Filmleri Festivali’nin yerini alan restrospektif boyunca, gündüz saatlerinde New York’un en çok bilet kesen sinema salonunun filmlerin gösterildiği Walter Reade Theatre olması muhtemel.
Festival bitiminde organizasyon ortağı Moon and Stars Project’in Sinema Programları Direktörü Ayça User, Sanat ve Kültür Direktörü Binnaz Saktanber ve ‘Gelecek Uzun Sürer’ ile restrospektife katılan yönetmen Özcan Alper’le konuştuk. 

Film seçimleri nasıl yapıldı?
Binnaz Saktanber: Biz bu retrospektifi yapmayı çok uzun zamandır istiyorduk. Film Society of Lincoln Center (FSLC) Program Direktörü Richard Pena da öyle. Kendisi için bir film listesi hazırladık, yola oradan başladık. Richard Türkiye’ye gitti, filmleri seyredip, araştırma yaptı. Panoramada gösterilen film listesini o ortaya çıkardı ancak bu süreç, son listenin oluşması, bir sene kadar sürdü. 

ABD izleyicisinin Türk sinemasına yaklaşımı nasıl? Ne kadar biliyorlar?
Ayça User: ABD’de dünya sinemasını takip eden bir kesim var. Bu konuda FSLC ve MoMA gibi organizasyonların rolü çok büyük; kendi geniş üye tabanlarına yıllardır dünya sinemasından örnekler sunan bu tür kurumlar sayesinde Türkiye’deki sinemayı da öğreniyor, takip ediyorlar. Bizim de destek verdiğimiz MoMA’nın Ferzan Özpetek retrospektifi, FSLC ile ortaklaşa yaptığımız Zeki Demirkubuz retrospektifi ve New Directors / New Films programı ile New York’ta ilk uzun metrajlıları tanıtılan, Yeşim Ustaoğlu, Özcan Alper, Tolga Karaçelik ve niceleri gibi. Aynı zamanda Tribeca Film Festivali’nde filmleri gösterilen Fatih Akın, yine Yeşim Ustaoğlu, son olarak da Emin Alper...
Yine FSCL’nin New York Film Festivali’nde yer alan ve Cannes’daki ödülleriyle Nuri Bilge Ceylan’ı yakından takip edenler var. Moon and Stars Porject olarak da aynı zamanda her yıl New York Turkish Film Festival’i düzenliyoruz ve New York’taki sinemalarda gösterime giren filmlerin tanıtımına destek veriyoruz. 

Katılım konusunda bilgi verebilir misiniz?
Ayça User: Program çok başarılı geçti. 29 filmin 55 gösterimine 14 günde bin 600’den fazla seyirci geldi. 230 ve 150 kişilik salonlarda gösterimler yapıldı ve bunlardan 5 tanesinde biletlerimiz tükendi. Genelde gecesi yoğun olan New Yorklular, gündüz gösterimlerine de katıldı. Açılış ve kapanış filmlerimizde salon tamamen doldu ve gelen yönetmenlerin filmlerine ilgi büyük oldu, düzenlediğimiz panele ve soru cevaplara katılım da gayet memnuniyet vericiydi. 

Proje, basında ne kadar yer aldı?
Ayça User: Gerek Amerika gerek Türkiye’deki basında yer aldık; New York basını takip etti ve haberler yayımlandı. The New Yorker, New York Time Out gibi dergilerde listelerde yer aldık ve New York Times’ın ‘Bu hafta ne yapmalı’ listesinde programımız önerildi. Huffington Post’ta Raşit Çelikezer ve filmi üzerine uzun bir yazı yayımlandı ve basın duyurularımız düzenli olarak birçok yerde duyuruldu. Özellikle Amerika içindeki basında yer almamızda projeyi FSLC gibi saygın bir kuruluş ile yapmamız rol oynadı.
İzleyici profili hakkında ne söyleyebilirsiniz? Yıllar içerisinde bu profilde değişim oldu mu?
Binnaz Saktanber: Bizim senelik yaptığımız festivallerde salonun yarısını Türkiyeli seyirci, diğer yarısını yabancı seyirci oluşturur. ABD’de ismi tanınmış bir yönetmenin filmi oynuyorsa, yabancı seyirci sayısı artardı. Ancak Türkiye Sineması Panoraması’nda salonun yüzde 70 - 80’i yabancı seyircilerden oluşuyordu. Bu bizim için tabii ki çok mutluluk verici.