New York'ta 'Türk Film Günleri'

New York'ta 'Türk Film Günleri'
New York'ta 'Türk Film Günleri'
New York'ta "Türk Film Günleri", yönetmen Levent Semerci'nin "Nefes: Vatan Sağolsun" adlı filminin gösterimiyle başladı.

NEW TORK- Kültür ve Turizm Bakanlığı, New York Kültür ve Tanıtma Ataşeliği ve TÜRSAK’ın (Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı) işbirliğiyle "Village East" Sinemasında düzenlenen ve 3 gün sürecek "Türk Film Günleri"nin açılışına New Yorklu sinemaseverlerin yoğun katılımı oldu.

Açılışa Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan ve eşi Fügen Tan, New York Başkonsolosu Mehmet Samsar ve eşi Feruze Samsar, BM Daimi Temsilci Yardımcısı Elçi-Müsteşar Fazlı Çorman ve eşi New York Kültür ve Tanıtma Ataşesi Nihan Bekar ve Ataşe Tolunay Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, TURSAK Vakfı Başkanı Engin Yiğitgil katıldı.

Gecede, "Nefes: Vatan Sağolsun" filminin yönetmeni Levent Semerci, başrol oyuncusu Mete Horozoğlu, yapımcısı Barış Kaya, yönetmen Tevfik Başer, Güven Kıraç, Burak Kut, "Romantik Komedi" filminin oyuncusu Burcu Kara, Altın Portakallı oyuncu Fadik Sevin Atasoy da yer aldı.

Gösterimde, Yeşilçam’da "En İyi Film" ödülü alan "Nefes: Vatan Sağolsun" filminin yanı sıra, Yılmaz Erdoğan’ın "Neşeli Hayat", Ketche’nin "Romantik Komedi", Hüdaverdi Yavuz’un "Eşrefpaşalılar" ve Atıf Yılmaz’ın bir Yeşilçam klasiği olan "Selvi Boylum Al Yazmalım" filmi izleyiciyle buluşacak.

"NEW YORK’TA TÜRK FİLM GÜNLERİNİN ÖNEMİ VE AMACI"
New York Kültür ve Tanıtma Ataşesi Nihan Bekar A.A’ya yaptığı açıklamada, Türk Film Günlerini düzenlemekten büyük bir memnuniyet ve gurur duyduklarını, amaçlarının Türk sinemasını hem Amerikalı sinemaseverlerle, hem de New York’ta yaşayan Türk sinemaseverlerle buluşturmak olduğunu söyledi. Özellikle son dönem çekilen Türk filmlerine ağırlık verdiklerini ifade eden Bekar, Türk Film Günlerini New York’ta gelecek yıllarda da düzenlemek istediklerini belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü
Abdurrahman Çelik, "New York’un bir dünya şehri, bütün milletlerden insanların yaşadığı bir merkez" olduğunu belirterek, Türk filmlerini uluslararası arenaya çıkartmayı ve Türkiye’yi en iyi şekilde yurt dışında tanıtmayı istediklerini söyledi.

TURSAK Vakfı Başkanı Engin Yiğitgil yaptığı açıklamada, projenin ana düzenleyicisinin Kültür ve Turizm Bakanlığı olduğunu, TURSAK’ın da 15 yıldır yurt dışında Türk film haftaları yaptığını, New York’ta bu tür bir organizasyonu ilk kez düzenlediklerini söyledi.

OYUNCULAR
"Nefes: Vatan Sağolsun" filminin gösteriminin başında konuşan yönetmen Levent Semerci de seyircilerin filmi sevmesini umduğunu söyledi.

Oyuncu Mete Horozoğlu, başrol oynadığı "Nefes: Vatan Sağolsun" filminin Türk Film Günlerinin açılışında gösterilmesinden büyük keyif ve heyecan duyduğunu belirterek, "New York film sektörünün kalbinin attığı bir yer. Burada, Nefes’in Türk Film Günlerinin açılış filmi olması çok önemli" dedi.

Horozoğlu, filmin terör meselesine farklı bir bakış açısı getirmesinin yanı sıra teknik açıdan da sinemaseverlerin beğenisini kazanacağını düşündüğünü kaydetti.

"Romantik Komedi" filminin oyuncusu Burcu Kara da New York’ta Türk Günü Festivaliyle başlayan bu haftada Türk Film Günlerinin düzenlenmesinin son derece sevindirici karşıladığını, gösterilecek filmlerin hepsinin çok iyi olduğunu söyledi. (aa)