New York'tan Babylon'a Nublu çıkarması

New York'tan Babylon'a Nublu çıkarması
New York'tan Babylon'a Nublu çıkarması

İlhan Erşahin Nublu Festival?le Babylon?da.

İSTANBUL - İstanbul’a yeni bir festival daha; Nublu Jazz Festival. İlhan Erşahin ve dünyanın dört bir yanından müzisyen dostları, Garanti Caz Yeşili’nin desteğiyle yapılan Nublu Jazz Festival’le 11 Mart’a kadar Babylon’da.
Saksafon sanatçısı İlhan Erşahin’in 7 yıl önce, arkadaşlarıyla beraber çalabilecekleri, bir mekân olarak New York East Village’da açtığı klübü Nublu’da geçtiğimiz kasım ayında zengin bir programla gerçekleşen ilk festivalin ses getirmesinin ardından Erşahin, arkadaşlarını İstanbullu caz severlerden mahrum bırakmıyor. Bugüne kadar Wax Poetic, Love Trio, Forro in the Dark, Brazilian Girls gibi pek çok grubun doğuşuna zemin hazırlayan Nublu’nun müzisyenleri, şimdi de İstanbul’da Türkiye’nin önde gelen cazcıları ve genç yeteneklerle buluşuyor.
21. yüzyıl cazının usta-çırak tüm isimlerini bir araya getiren festival kapsamında; 70’lerin efsane trompetçisi Eddie Herderson’dan Avrupa cazının önemli isimleri Bugge Wesseltoft ve Erik Truffaz/Sly Johnson ikilisine, vokal efsanesi Bobby McFerrin’in oğlu Taylor McFerrin’dan Bora Uzer’e birçok sanatçı Babylon sahnesinde olacak. Ev sahibi İlhan Erşahin’in ‘İstanbul Sessions’, ‘Love Trio’ ve ‘I Led 3 Lives’ projeleri, cazın enerjik tavrının genç temsilcisi Rubin Steiner, İngiltere’de sürpriz bir çıkış yapan 2008 Mercury adayı Portico Quartet, Türkiye’nin önemli gitaristlerinden Sarp Maden, basçı Alp Ersönmez, trompet sanatçısı İmer Demirer, yeni ve güçlü tarzıyla grup 123 da festivalin konukları arasında. Bu akşam 23.00’te Nublu’nun usta müzisyenleri Nublu Jam Session’la Babylon’da. (Kültür Sanat)