Newsweek'ten İstanbul Modern'e övgü

Newsweek'ten İstanbul Modern'e övgü
Newsweek'ten İstanbul Modern'e övgü

Newsweek yazarı, Hüseyin Çağlayan ın İstanbul Modern deki sergisi için sansasyonel ve zeki dedi.

İSTANBUL - Newsweek dergisi siyaset baş editörü Howard Fineman; İtalya , Yunanistan ve Türkiye ’yi kapsayan gezisinden sonra ‘21. Yüzyılın Bizansı’ başlığı altında yer verdiği yazısında, İstanbul Modern ve dünyaca ünlü moda tasarımcısı Hüseyin Çağlayan’dan övgüyle söz etti.
Fineman; İstanbul Modern ile Roma’daki 21. Yüzyıl Sanatlar Müzesi’ni (MAXXI) kıyaslayarak; ‘İstanbul’un yeni modern sanatlar müzesindeki sanatın, Roma’nın yeni modern sanatlar müzesindeki sanattan çok daha cüretkâr’ olduğunu vurguladı. Avrupa’nın batmamaya çalıştığı dönemde Türkiye’nin mali ve kültürel açıdan büyüdüğünü belirten Fineman, İstanbul’u ‘dünyanın cazibe merkezi’ olarak tanımladı. İstanbul’daki sanat ortamının Roma’dan daha canlı olmasının ilk kez yaşanmadığını belirten Howard Fineman; Hüseyin Çağlayan’ın İstanbul Modern’deki ‘Hüseyin Çağlayan: 1994 - 2010’ isimli sergisinden de takdir dolu sözlerle bahsetti:
 ‘Roma’daki MAXXI Müzesi’nde İtalyan ressam Gino De Dominicis’in ustalıklı ama dünyadan kopuk, Andy Warhol’dan çok Goya’yı hatırlatan tatsız tuvalleri sergileniyordu. Buna karşılık İstanbul Modern’in odağında Londra’nın zirvesindeki Türk moda tasarımcısı Hüseyin Çağlayan’ın sansasyonel ve zeki enstalasyonları vardı. Çağlayan’ın enstalasyonları, kıyafetlerin üzerinden, kadının toplumdaki rolünü sorguluyor.’ (Kültür Sanat)