Nihal Atsız yazmıştı: '16 devlet masalı ve uydurma bayraklar'

Nihal Atsız yazmıştı: '16 devlet masalı ve uydurma bayraklar'
Nihal Atsız yazmıştı: '16 devlet masalı ve uydurma bayraklar'
Turancılık davasının en önemli ismi Nihal Atsız, bundan 46 yıl önce bugün tartışılan 16 Türk devletinin bir masal olduğunu yazmıştı. Atsız, Ötüken dergisinde yayınlanan makalesinde bayrakların da uydurma olduğunu belirtmişti.

RADİKAL - AK Saray'da "16 Türk Devleti"ni simgelediği belirtilen askeri kıyafetler giymiş tören kıtası tartışma yarattı. Pek çok tarihçi bu devletlerin ve onları simgeleyen bayrakların tarihi belgelere dayanmadığını belirtiyor.

Ne var ki, bugünkü tartışmalardan tam 46 yıl önce üstelik milliyetçiliği ve Türk tarihine ilgisi tartışmasız bir isim, bu 16 devleti ve bayraklarını kıyasıya eleştirmişti.

“Türkçülük” düşüncesinin önde gelen ismi, 1944 yılındaki "ırkçılık-Turancılık davası”nın bir numaralı sanığı Nihal Atsız 1969 yılında Ötüken dergisinde “16 Devlet Masalı ve Uydurma Bayraklar” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Bugün Cengiz Çandar'ın da köşesinde alındığı yaptığı bu makalede Atsız şunları yazıyor:

'BEN HİÇ BÖYLE BİR ŞEY BİLMİYORUM'

“Son zamanlarda basında görülen haberlerle ve TRT'nin bastırdığı bir takvimle Türkler'in şimdiye kadar 16 büyük devlet kurduğunu, bu yüzden Türkiye Cumhurbaşkanlığı forsunda 16 yıldız bulunduğu iddiaları öne sürüldü. ?Her şeyimiz gibi tarihimiz de henüz kesin şeklini almış değildir. Türk tarihi nerden başlayıp hangi gidişi takip eder, kimler Türk'tür? Bunlar henüz belli değildir. Daha önce de belirttiğimiz gibi bazı büyük şahsiyetlerin Türk olup olmadığı üzerinde bile tarihçilerimiz arasında birlik yoktur. Durum bu merkezde iken, şimdiye kadar 16 büyük Türk devletinin kurulduğu ve Türkiye'nin bunların vârisi olduğu hakkındaki iddia, şüphesiz, çok su götürür bir iddiadır. Şimdiye kadar 16 büyük Türk devleti kurulduğu hakkındaki kararı kimin verdiği belli değildir…

'16 Türk devleti askerleri' için tarihçiler ne diyor?

Cumhurbaşkanlığı forsundaki 16 yıldızın 16 büyük Türk devletini temsil ettiği hakkında şimdiye kadar benim hiçbir bilgim yoktu. Bu gibi konularla ilgilenen birisi olarak ben bu sembolü bilmedikten sonra acaba bunu kimler biliyordu? Yoksa bu da bir millî sırdı da ancak şimdi mi açığa vurulması uygun görüldü? 16 Türk devleti efsanesini, sayın Tekin Erer'in Ocak 1969'da kendi sütununda yazdığı "Türklüğün 16 Avizesi" başlıklı makaleden öğrendim. Bu makalede sayılan 16 devlet arasında Samanlılar gibi Türk olmayan devlet bulunduğu gibi Akkoyunlular, Karakoyunlular, Safeviler, Mısır Kölemenleri gibi büyük ve muhteşem Türk devletlerinden bahsedilmeyişi, hele cihan tarihinin en büyük imparatorluğu olan Çengiz devletinin anılmayışı konuyu daha başlangıçta sakat hale getirmektedir. Bundan başka 16 devlet telâkkisi bizim millî ülkümüze, büyüklük düşüncemize, süreklilik vetîremize aynı zamanda tarihî gerçeklere de şiddetle aykırı düşmektedir. 16 büyük devlet... Tabii, Karamanoğulları ve daha küçükleri gibi ötekilerini de sayınca bu rakkam kabaracak, en aşağı 50 devlet olacaktır. 50 devlet kurmayı bir başarı saymak, ilk bakışta mümkün gürünebilir. Fakat madalyonun ters tarafına dönünce iş tamamiyle değişir. Adama sorarlar: Elli devlet kurdun da neden hiçbirini yaşatamadın? Neden kala kala orta çapta bir Türkiye Cumhuriyetine kaldın? Zoraki tarih bilginleri tabii bu sorunun cevabını veremeyeceklerdir. Çünkü tarihî gerçek hiç de öyle değildir. 16 veya 50 devlet kurulmuş değildir. Gerçekte anayurtta bir, nihayet iki devlet kurulmuş, anayurt dışında da buna üç beş devlet daha eklenmiştir. O kadar…”

'16 Türk devletinin askerleri' fikri Muhafız Alayı'ndan geldi

16 Türk devletinden hallice 9 Ak Saray ziyareti

Cengiz Çandar yazdı. "Alaturka "İslâmcı" Cumhurbaşkanlığı "


  http://www.radikal.com.tr/127279512727957

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Duşakabinoğulları - user387562

  İnsanın inanası gelmiyor. Televizyon şakası gibi resmen.. Bir haddini bilmez kadında çıkıp, Cumhuriyet tarihimizi, reklam arasına benzetiyor. Bu güzel cumhuriyet olmasa, millet vekilliği gibi saygın bir sıfatı taşıyabilirmiydi? Olup bitenlere, söylenilen sözlere, inanasım gelmiyor.

  Atsiz öyle dedi diye 16 uyduruk degil - baizzet1925_379

  Saçmaliklar dizisi devam ediyor. Erdogan zaten devleti Türklükten çikmis Osmanli`ya devsirmek istiyor. Biz 16 rakamina takildik. ! Nihal Atsiz onun bunun kafatasini ölçerken, ogluda Nihal Atsiz`in kafatasini ölçmüs ve Türk tipne uymadigini görmüs!! hikaye bol. Ancak biz Türklerin etnik ve kültürel kökenimiz bu 16 rakaminin daha üzerinde bir Devlete, medeniyetlere denk geliyor. Bu konuda ise binlerce Türk,Rus,Fransiz, Alman`a ait bilimsel yayinlar var. Yani Nihal Atsiz gibi bir serüvenciye sira gelinceye Kadar aksam degil yillar olur. Okumadan tarihimize dil uzatan kompleksli kalemleri ben zaten ciddiye almiyorum, çünkü onlar latinlerin yani kilisenin yazdigi çarpitmalardan yola çikiyorlar.

  Atsiz beyi bunlar yanlis okumuslar - user815084

  Atsiz bey bu 16 devlete karsi cikmiyor,bunlarin icine akkoyunlu ,safavvi devleti,cengiz imparatorlugu...daha nice turk devletlerini disarda biakildigini elestiriyor.

  N.Atsız. - Clear

  Tarihçi miymiş? Hangi üniversitede akademisyen miş?

  ... - hale

  gerçek ülkücü, bu 16 devlet maslaına inanmaz. gerçek ülkücüler ergenekona inanır. 16 devlet ve islami devlet hikayeleri yeni yetme kurtçukların inanmak istediği kahramanlık masallarıdır. gerçek ülkücü şamandır.

  ÜLKÜCÜLERİ KAFALAMAYA ÇALIŞIYOR! - user564606

  Yaklaşan genel seçimlerde ülkücü ve milliyetçi oyları bu şekilde algı yaratarak almaya çalışıyor. Yoksa ümmetçilerin milliyetçi olması söz konusu bile olamaz. AKP bu seçimleri kaybederse yok olup gidecek. Dahası pek çok kişi 13 yılın hesabını vermek zorunda kalacak. Çok büyük ihtimalle de bu hesabı veremeyecekler.

  - user1064611

  "Ben oldum" deliliğinden başka birşey değildir bu! Şu an itibariyle ona Dur diyebilecek bir oluşum yok maalesef?! Bırakın egosunu iyice perçinleştirsin "padişah hazretleri"