Nihat Kahraman ve Metin Yurdanur 'Dialog' kurdu

Nihat Kahraman ve Metin Yurdanur 'Dialog' kurdu
Nihat Kahraman ve Metin Yurdanur 'Dialog' kurdu
Nihat Kahraman ve Metin Yurdanur sıkı dostluklarını ilk kez birlikte bir sergi açarak taçlandırıyorlar. Her iki sanatçının da son dönem çalışmalarının yer aldığı sergiyi sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

RADİKAL- Nihat Kahraman ve Metin Yurdanur sıkı dostluklarını ilk kez birlikte bir sergi açarak taçlandırıyorlar. Her iki sanatçının da son dönem çalışmalarının yer aldığı sergiyi sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

10 Aralık  - 2 Ocak Nurol Sanat Galerisi Ankara’da sürecek sergi, 8 Ocak – 30 Ocak arası Nurol Sanat Galerisi Bodrum 30 Ocak’a dek Bodrum galerilerinde takip edilebilecek. Sergi, pazar ve pazartesi hariç her gün 11.00 – 18.30 saatleri arasında görülebilecek. Sergi ayrıca www.nurolsanat.com ile www.lebriz.com online sergi salonundan da izlenebilecek.
NİHAT KAHRAMAN
1951 Denizli doğumlu sanatçı, 1972 yılında Ankara GEE Resim-İş Bölümü’nden mezun oldu. 1972-76 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı bursuyla Fransa’ya gönderildi. Paris’te École Nationale Supérieure des Beaux-Arts (ENSBA)’da artistik düzeyde sanat eğitimi, duvar resmi, fresk ve mozaik ihtisası yaptı. 1978-81 yılları arasında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Yüksek Öğretmen Okulu Resim Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev aldı. 1992-2014 yılları arasında Ankara Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Ana Sanat Dalı, Duvar Resmi Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı.Ankara, İstanbul, İzmir ve Bolu Devlet Resim ve Heykel Müzelerinde, ayrıca yurtiçi ve yurtdışı resmi ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunan sanatçı, 1975-2014 yılları arasında yurtdışında (Paris, Massy-Palaiseau ve Makedonya, Kicevo) ve yurtiçinde (Ankara, İstanbul, İzmir, Bolu, Bursa ve Ayvalık) 60 kişisel resim sergisi açtı. Ankara Batıkent´te duvar resmi uygulamaları (Boyalıevler) yaptı. Pek çok yarışmada ödül kazanan Nihat Kahraman’ın ödülleri arasında1983’te Romanya’da aldığı “Balkan Ülkeleri Resim Yarışması Ödülü” ve “1986 Avrupa-Asya Sanat Bienali ödülü” sayılabilir. 1985-2012 yılları arasında Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde dekoratör olarak çalıştı. 2012 yılından bu yana Devlet Opera ve Balesi’nde başdekoratör olan sanatçıya göre resimleri, varla yok arası bir mekan algılaması içindeki varlıkların yeni ve çok boyutlu bir yaşam-ilişki arayışlarının eşzamansal ve görsel saptanmalarıdır. Sanatçı Ankara’daki atölyesinde resim çalışmalarını sürdürüyor.

METİN YURDANUR
1951 yılında Sivrihisar’da doğdu. Çocukluk ve gençlik yıllarını burada, üç bin yıllık Frigya, Roma ve Selçuklu uygarlıklarının kalıntıları arasında geçirdi. Babasının demir atölyesinin bahçesinde bulunan 19. ve 20. yüzyıllara ait antika niteliğindeki materyallerle oyunlar oynadı. Binlerce yıllık tarihi eser ve antikaların etkisiyle üç boyutlu formlara ilgi ve sevgi duymaya başladı. Üniversite aşamasında, sanatla ilgili bir bölümü seçmesi bu temele dayandırılabilir.

1972 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nden mezun oldu. 1972-1978 yılları arasında öğretmen okulu ve liselerde öğretmenlik, 1978-1981 yıllarında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nde modelaj öğretmenliği yaptı. 1979 yılında Ankara Belediyesi’nin “kentin plastik unsurlarla donatılması projesi” kapsamında, gelen talep üzerine çeşitli heykel tasarımları hazırladı. Bunlar bugün Abdi İpekçi Parkı’ndaki “Eller”, Gar Meydanı’ndaki “Miras”, Batıkent’teki “Dayanışma”dır.

1981 yılında serbest çalışmaya başlayan sanatçının dünya çapında 100’den fazla heykeli bulunmaktadır. Bunlardan bir kısmı Almanya, Japonya, Macaristan, Libya, Türkmenistan, Moğolistan ve Küba’da bulunmaktadır.

2005 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi yerleşkesinde 50’den fazla heykelden oluşan “Ben Anadoluyum, Ben Cumhuriyetim, Ben Halkım” adlı bir yıl süreli sergiyi açtı. Her yıl farklı bir üniversitede tekrarlanan; kültür ve sanatı öğrenciler, akademisyenler ve bölge halkı ile paylaşan sergi, Türkiye’de ilk ve tek olma özelliğine sahiptir.

Geleceğe yönelik projeleri arasında, Sivrihisar’da eserlerinin sergileneceği bir heykel müzesi açmak bulunmaktadır. Amaçlanan; eski parlak günlerinin anısına, ilçeyi ve tarihini tekrar canlandırmak, tanıtmak ve sanata olan ilgiyi arttırmaktır. Müze binası olarak kullanılması planlanan tarihi konağın restorasyon çalışmalarına T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Eskişehir Valiliği ve Sivrihisar Belediyesi’nin destekleriyle 2011 yılında başlanmıştır. Sanatçıya ait olan bu konak, tescilli kültür varlıkları listesindedir ve restorasyonu tamamlanmak üzere olan Surp Yerrortutyun Kilisesi’nin yanında bulunmaktadır.

Sanatçı Ankara’da bulunan heykel atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.