Nihayet Tindersticks

H2000 Müzik Festivali bu yıl iki bölüm halinde gerçekleşcek. Miller'ın sponsorluğunda 'pre-H2000' niteliğindeki ilk bölüm, yarın saat 18.00'de Maslak Venue'de başlıyor.
Haber: OSMAN KAYTAZOĞLU / Arşivi

İSTANBUL - H2000 Müzik Festivali bu yıl iki bölüm halinde gerçekleşcek. Miller'ın sponsorluğunda 'pre-H2000' niteliğindeki ilk bölüm, yarın saat 18.00'de Maslak Venue'de başlıyor. Bu ilk bölümün en ağır topu kuşkusuz Tindersticks.
Büyüleyici albümler
1990'ların ikinci yarısının, bunalımlı yılların sakinleri, son zamanların en iyi gruplarından Tindersticks nihayet geliyor. Beraberlerinde 'Jism' albümünün büyüleyici güzelliğini, 'Curtains'ın dikenli güllerini, 'Simple Pleasures'ın sadeliğini, 'Can Our Love'ın tazeliğini de getiriyor. Grup, 1980'lerin sonunda 'Asphalt Ribbons' ismiyle Birmingham'da kuruldu. Ancak bu, grup için kötü bir başlangıçtı. Yıllar sonra Londra'da Portebollo Cafe'de toplandıklarında kendilerine 'Tindersticks', yani 'ağaçlardan kopmuş kuru çalı parçacıkları' diyecektiler. Bu parçacıklar, Britanya müzik coğrafyasında özlenen bir sound'un ateşini yaktı.
İlk albümü soluksuz dinlemiştik. 'City Sickness' ismi bile son on yılın hastalığını özetliyordu. 'Jism', 'Beni aldatırsan seni öldürürüm' diyerek, erkek egemen dünyanın başka bir arızasını dile getiriyordu sanki. İkinci albüm, öncekine nazaran daha karanlık, uçsuz bucaksız bir albümdü.
Kalbe giden yolda...
'A Night In', 'Travelling Light', 'Vertrauren'ler... Tindersticks yine kalbimizi yerinden sökmeye gelmişti. Solist Stuart Staples'ın keskin ve çarpıcı vokalleri 'Talk To Me Darling/Konuş benimle sevgilim' derken, bu müziğe kayıtsız kalmak imkânsızlaşıyordu.
Tindersticks, şehir sıkıntılarımızın, yalnızlıklarımızın bir parçası olmuştu artık. Üçüncü albüm Curtains'tan sonra Tindersticks bizim için bir grup olmaktan çok bir 'feeling' (duygu) haline geldi. O yüzden 'Simple Pleasures'daki sound değişikliğini kabullendik. Kapağında hamile bir kadın olan Simple Pleasures, 70'lerden fırlamış yapısıyla, farklı bir Tindersticks sunuyordu.
'Siyah' her zaman var
Grubun Al Green takıntısı bu albümde kusursuz olarak dile getirilmişti. Sanki o 'bunalım yıllarının kâbusu' sona ermişti. Ama Tindersticks her zaman Tindersticks. Siyah onların müziğinde hep var ve bundan sonra da var olacak. Nitekim son albüm 'Can Our Love'... bunu daha çok açığa çıkarıyor.
Radikal'in tek basın sponsoru olduğu Miller H2000 Time'da Tindersticks'in yanı sıra, HIM, Banco de Gaia ve The Gathering gibi alternatif müziğin önemli isimleri sahne alacak. Dans etmek isteyenler
içinse Sasha, dört saat boyunca turntable'larının başında olacak. İki gün sürecek etkinlikle ilgili bilgi için internet adresi: h2000musicfestival.com


  ETİKETLER:

  Londra

  ,

  İnternet

  ,

  İstanbul