Nisan ayında ödüllü filmler baharı

Nisan ayında ödüllü filmler baharı
Nisan ayında ödüllü filmler baharı

Diyarbakırlı iki çocuğun anne babasının öldürülmesi üzerine yaşadıklarını anlatan ?Min Dit?, 2 Nisan?da gösterime giriyor.

Berlin'de Altın Ayı kazanan Semih Kaplanoğlu'nun yönettiği 'Bal', Altın Portakal'dan üç ödülle dönen 'Kosmos', En İyi Senaryo ödüllü 'Beş Şehir' ve 'Min Dit' nisan ayında gösterime girecek

İSTANBUL - Vizyon tarihleri merakla beklenen ödüllü yerli yapımlar nisan ayında gösterime girecek. ‘Susuz Yaz’dan 46 yıl sonra Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı’yı Türkiye’ye getiren ‘Bal’ın vizyon tarihi 9 Nisan olarak belirlenirken Antalya Altın Portakal’da en iyi film seçilen ‘Kosmos’ 16 Nisan, Altın Portakal’dan senaryo ödüllü ‘Beş Şehir’ 9 Nisan, Altın Portakal’da jüri özel ödülünün yanı sıra San Sebastian ve Hamburg festivallerinden ödülle dönen ‘Min Dit’ 2 Nisan’da gösterimde olacak.
Financial Times’ın “Dokunaklı, açık yürekli ve büyüleyici” olarak nitelendirdiği ‘Bal’ Semih Kaplanoğlu’nun ‘Yumurta’yla başlayıp ‘Süt’le devam ettiği Yusuf Üçlemesinin son filmi. Küçük oyuncu Bora Atlaş, Tülin Özen ve Erdal Beşikçioğlu’nun rol aldığı, Çamlıhemşin’in büyüleyici doğasında çekilen film, Yusuf’un çocukluğuna gidiyor. Yedi yaşındaki Yusuf, bir sabah gördüğü rüyayı babası Yakup’a anlatır. Bu rüya ikisi arasında sonsuza dek kalacak bir sırdır. Aynı gün Yusuf sınıfın önünde öğretmenin verdiği okuma metnini okurken aniden kekelemeye başlar, arkadaşlarının alay konusu olur. Karakovan balcılığıyla uğraşan Yakup, soyu hızla tükenen Kafkas arılarının peşinden uzak bir ormana gider. Babasının gidişiyle Yusuf iyice sessizliğe gömülür. Günler geçer, Yakup’un gecikmesi Zehra’yı ve Yusuf’u tedirgin eder. Babasını aramak için ormanın derinliklerine dalan Yusuf’un gördüğü rüya gerçekleşecek midir?

Altın Portakallı Kosmos
Reha Erdem’in Kars’ta çektiği ‘Kosmos’, zaman dışı bir sınır şehrinde geçiyor. Kosmos, mucizeler yaratan bir hırsızdır. Dağlardan taşlardan, ağlayarak ve sanki birilerinden kaçar gibi şehre gelen Kosmos, nehirde boğulmak üzere olan küçük bir çocuğu kurtarır ve mucize yaratan insan olarak hemen kabul görür. Aşk peşinde olduğunu söyleyen gizemli adamla dereden kurtardığı küçük çocuğun ablası Neptün arasında tuhaf bir yakınlaşma olur, ağaçlarda damlarda çığlık çığlığa kuş bağırışlarını taklit ederek oynaşırlar. Hastaları iyileştirme gücü olduğu keşfedilen Kosmos’un gelmesiyle şehirde soygunlar baş gösterir. Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi film, yönetmen ve görüntü yönetmeni ödüllerini kazanan, geçen ay Berlin Film Festivali’nde gösterilen ‘Kosmos’ta Sermet Yeşil ve Türkü Turan rol alıyor.
Almanya’da yaşayan Miraz Bezar’ın yönettiği ‘Min Dit’, Diyarbakır’da sıcak çatışmaların yaşandığı günlerde anne ve babasını kaybeden iki çocuğun acıklı öyküsünü anlatıyor. Kürtçe çekilen film, 2 Nisan’da İstanbul dışında, 30 Nisan’da ise İstanbul’da gösterime girecek. Fatih Akın’ın da yapımcıları arasında yer aldığı filmde Şenay Orak, Muhammed Al, Hakan Karsak, Suzan İlir, Berivan Ayaz rol alıyor.
‘Polis’ filmiyle tanınan Onur Ünlü’nün yönettiği ‘Beş Şehir’de, İstanbul, Eskişehir ve Afyon’da çekilen birbiriyle çakışan beş farklı hikâye anlatılıyor. Aydın, mecburi hizmetini tamamlayıp İstanbul’a tayin olmuş bir polis memurudur. Beyoğlu’ndaki bir şekerci dükkânında çalışan Mehtap’a gönlünü kaptıran Aydın, ne yapsa kızın dikkatini çekemez. Tıpkı, oyuncak trenler satarak yaşamaya çalışan eski hukuk öğrencisi Şevket’in, aynı şekerci dükkânında part-time çalışan Dilek’in dikkatini çekemediği gibi... Memleketi Eskişehir’e dönen Dilek’i burada başka sürprizler beklemektedir. Tansu Biçer, Beste Bereket, Ahmet Rıfat Şungar, Bülent Emin Yarar, Şebnem Sönmez ve ‘Babam ve Oğlum’un küçük oyuncusu Ege Tanman’ın rol aldığı film, Ahmet Kaya şarkılarının kullanıldığı müziğiyle dikkat çekiyor. (Kültür Sanat)