Nobel Edebiyat Ödülü, V.S. Naipaul'ün

Nobel Edebiyat Ödülü'nü Hint asıllı Britanyalı yazar V.S. Naipaul kazandı.

2001 Nobel Edebiyat Ödülü, Trinidad-Tobago doğumlu, Hint asıllı Britanyalı yazar V.S. Naipaul'e verildi.
İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi'nden yapılan açıklamada, Naipaul'ün, 'bastırılmış tarihlerin varlığını görmemizi sağlayacak yapıtlarında sergilediği zekice ve gözlemci anlatım tarzından' dolayı 1 milyon dolarlık ödülü almaya hak kazandığı bildirildi.
Naipaul'ün, 'The Enigma of Arrival' (1987) yapıtını ön plana çıkaran Akademi, 69 yaşındaki yazarın bu romanında, eski sömürge yönetimi kültürünün ve Avrupa havalisinin yumuşak çöküşünün sert bir tasvirini çizdiği ifade edildi.
Naipaul'ün, bazı İslam ülkelerindeki inancı sorgulayan 'İnancın Ötesinde' adlı kitabı yakında İletişim Yayınları tarafından yayınlanacak.
Naipaul'ün 'Gerillalar', 'Taklitçiler', 'Nehrin Dönemeci' ve 'Miguel Sokağı' adlı kitapları da yine İletişim Yayınları'nca Türkçe'ye kazandırılmıştı.
İran devriminden hemen sonra İran, Pakistan, Endonezya ve Malezya'nın da aralarında bulunduğu bazı İslam ülkelerine uzun bir seyahat yapan ve buradaki izlenimlerini 'İnananlar Arasında' adıyla kitaplaştıran yazar, 10 yıl sonra bölgeye yaptığı ikinci gezinin izlenimlerini ise 'İnancın Ötesinde' adlı kitabında topladı. Yazar, her iki kitabında batı eğitimi almış bir doğulunun gözüyle, bu ülkelerdeki inancın mantalitesini anlamaya ve anlatmaya çalışıyor.

OXFORD MEZUNU

Trinidad-Tobago'da 1932'de doğan Hint-Çin melezi yazar V.S. Naipaul, 1950'de geldiği İngiltere'de Oxford Üniversitesi'nden mezun oldu. 1954 yılında ilk kitabını yazan ve geçimini yazarlıktan sağlayacağı iddiasıyla başka hiçbir işte çalışmayan yazar, 1960
yılından itibaren Britanya dışına yolculuklar yapmaya ve gezi yazıları yazmaya başladı.
Bu dönemde yazdığı 'Middle Passage' adlı kitabında batı Hint adaları ve Güney Amerika'daki sömürgeci ve işbirlikçileri anlatan yazar, 1964'te yazdığı yarı otobiyografik romanı 'Karanlık Bölge-An Area Of Darknes' adlı kitabında da Hindistan'da geçirdiği bir yılda edindiği izlenimleri aktardı.
1972 yılında seçilmiş makalelerinden oluşan 'The Overcrowded Barracoon'u piyasaya çıkan yazar, 1977'de de Hindistan hakkında
analitik bir çalışmayı konu alan 'A Wounded Civilization'u yayınladı. Yazar, 1980'de yayınlanan 'The Return Of Eva Peron' ve ''Killings in Trinidad' adlı eserlerinde de Arjantin'deki gerilla faaliyetleri sırasındaki olaylar ile Mobutu'nun Kongo'su ve Michael X 'Black Pover' hareketini konu aldı.
1984'te yayınlanan 'Finding The Center' adlı kitabında iki farklı anlatım biçimiyle yazma ve okuyucuyu bu sürece ortak etme gayretini anlatan yazar, Güney Afrika'nın derinliklerine yaptığı yolculuğu ise 'A Turn in The South' kitabıyla ölümsüzleştirdi.
Modern Hindistan'daki toplumsal huzursuzlukları 'İndia: A Million Mutinies Now' adlı kitabında işleyen yazar, 1993'te Britanyalı yazarların yaşam boyu çalışmalarına verilen David Cohen ödülünün sahibi oldu.
'The Mystical Masseur' adlı kitabıyla 1957'de John Lewellyn ödülünü, Türkçe'ye 'Taklitçiler' adıyla çevrilen 'The Mimic Men' adlı kitabıyla 1967 yılında W. H. Smith Ödülünü kazanan Naipaul'ün ayrıca, 'The Suffrage Of Elvira', 'A House For Mr. Biswas' adlı eserleri de bulunuyor.