Nobel nihayet okyanusu geçti

Nobel nihayet okyanusu geçti
Nobel nihayet okyanusu geçti

Yıllardır adım geçiyordu ama hiç beklemiyordum, sürpriz oldu. diyen Vargas Llosa, ödül haberini aldığında şaka yaptıklarını sanmış.

Son altı yıldır Avrupalı yazarlara verilen Nobel Edebiyat Ödülü, bu kez 60'lardan itibaren Latin Amerika edebiyatının dünyada yaygınlaşmasını sağlayan bir isme, Perulu Mario Vargas Llosa'ya gitti

STOCKHOLM - 2010 yılı Nobel Edebiyat Ödülü, Latin Amerika edebiyatının dünyada yaygınlaşmasına en büyük katkıyı yapan isimlerden birinin, Perulu Mario Vargas Llosa’nın oldu. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, 74 yaşındaki yazarın ‘iktidar yapılarının haritasını çıkarması ile bireysel direniş, isyan ve yenilginin etkili tasvirini yapması’ nedeniyle ödüle layık görüldüğünü belirtti. Nobel ödülünü kazananlar, ödüllerini 10 Aralık’ta Stockholm’de düzenlenecek törenle alacaklar.
Llosa, para ödülü olarak ayrıca 1,5 milyon dolar alacak. İspanyolca konuşan dünyanın en beğenilen yazarlarından biri olan Llosa, ‘Yeşil Ev’ ve ‘Katedralde Sohbet’in de aralarında bulunduğu otuzdah fazla roman, oyun ve deneme yazdı. 1995 yılında İspanyolca konuşan dünyanın en seçkin edebiyat nişanı olan Cervantes nişanı ile ödüllendirilen Llosa, uluslararası alanda ise 60’larda yazdığı ‘Kahramanın Zamanı’ romanıyla tanınmıştı. Askeri Akademi’deki yıllarından esinlerndiği bu kitabı ülkesinde çok tartışılmış, hatta binlerce kopyası toplatılıp yakılmıştı. 

‘Tanrısal yetenekleri var’
Son altı yıldır hep Avrupalı yazarlara verildiği için çok Avrupa merkezli olmakla eleştirilen ödül bu yıl Perulu bir yazara verilmiş oldu. Llosa, 1982 yılında ödülü alan Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez’den bu yana, Nobel Edebiyat Ödülünü kazanan ilk Güney Amerikalı yazar. İsveç Akademisi daimi sekreteri Peter Englund, Vargas Llosa’nın “tanrısal yetenekleri olan bir hikaye anlatıcı’ olduğunu söyledi. Englund’ın verdiği bilgiye göre Princeton Üniversitesi’nde ders veren Llosa haberi aldığında “Çok çok mutlu oldu ve duygulandı.”
Peru’da doğan Llosa dedesi ve anneannesi tarafından Bolivya’da büyütüldü. 1946’da askeri okula girdiyse de daha sonra edebiyat ve hukuk eğitimi aldı. 1959’da çevirmen ve gazeteci olarak çalışmak üzere Paris’e yerleşti. Avrupa ve Amerika’da pek çok üniversitede ders verdi.
1970’lerde Castro’nın Küba Devrimi’nin ateşli savunucularından biri olan Llosa, daha sonra Küba yönetimine yönelttiği eleştirileri nedeniyle sol çevrelerin tepkisini çekmişti. Zamanla liberal siyasi görüşleriyle, serbesst piyasa ekonomisini savunan çıkışlarıyla farklı bir siyasi çizgi izlemeye başlayan Llosa devlet başkanlığı seçimini kaybedince İspanya ’ya yerleşip bu ülkenin vatandaşlığına geçmişti.

Türkçe de Vargas Llosa
Cennet Başka Yerde
Teke Şenliği
Don Rigoberto’nun Not Defterleri
Üveyanneye Övgü
Palomino Molero’yu Kim Öldürdü
Mayta’nın Öyküsü
Kent ve Köpekler
Elebaşılar / Hergeleler
Julia Teyze
And Dağları’nda Terör
Masalcı
Yeşil Ev
Yüzbaşı ve Kadınlar Taburu
(Kültür Sanat )