Nobel Ödülü Naipaul'a gitti

2001 Nobel Edebiyat Ödülü, bu yıl da göçmen bir yazara gitti. Ödüle Trinidad asıllı İngiliz yazar V.S. Naipaul (Vidiadhar Surajprasad Naipaul) layık görüldü.

STOCKHOLM - 2001 Nobel Edebiyat Ödülü, bu yıl da göçmen bir yazara gitti. Ödüle Trinidad asıllı İngiliz yazar V.S. Naipaul (Vidiadhar Surajprasad Naipaul) layık görüldü. İsveç Akademisi tarafından her yıl barış ve insanlığa hizmet adına, beş dalda fizikçi Alfred H. Nobel anısına verilen ödülün en prestijlilerinden sayılan edebiyat ödülünün sahibi Naipaul, ülkemizde İletişim Yayınları'ndan çıkan, 'Miguel Sokağı',
'Nehrin Dönemeci', 'Taklitçiler' ve 'Gerillalar' adlı eserleriyle tanınıyor. Hintli bir hizmetkârın oğlu olan Naipaul, 1950'li yıllardan beri İngiltere'de yaşamını ve çalışmalarını sürdürüyor. Naipaul'un İslam ülkelerine yaptığı geziler sırasında kaleme aldığı 'İnancın Ötesinde' adlı eseri ise yine aynı yayınevince baskıya hazırlanmış bulunuyor.
Yapıtlarına ilham kaynağı olan seyahatlere çok sık çıkan yazar, kitaplarında ağırlıkla kolonyalizm sonrası değişimleri ahlaki bir sorumluluk ve yorumla irdeliyor. 'In A Free State' başlıklı eseriyle 1971 yılının Booker Edebiyat ödülünü de kucaklamış olan Naipaul, bir milyon dolara yaklaşan 10 milyon kronluk para ödülünü ve Nobel madalyasını, 10 Aralık akşamı Stockholm kentinde İsveç Kralı 16. Carl Gustaf'tan alacak. (Kültür Sanat)