Nobel 'Piyanist'in yazarı Jelinek'in

2004 Nobel Edebiyat Ödülü, Michael Haneke tarafından sinemaya da uyarlanan 'Piyanist' romanının yazarı Avusturyalı Elfriede Jelinek'e verildi.

STOCKHOLM - 2004 Nobel Edebiyat Ödülü, Michael Haneke tarafından sinemaya da uyarlanan 'Piyanist' romanının yazarı Avusturyalı Elfriede Jelinek'e verildi. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından yapılan açıklamada romancı, oyun yazarı, çevirmen ve şair Jelinek'in 'toplumsal yaşamın klişeleri ve onların boyun eğdirici gücünün anlamsızlığını olağanüstü dilbilimsel coşkuyla ortaya çıkaran roman ve oyunlarındaki seslerin ve karşı seslerin müzikal akışına' dikkat çekildi. Nobel Edebiyat Ödülü'nü sekiz yıl aradan sonra alan ilk kadın yazar olan Jelinek, 1.1 milyon dolarlık para ödülünün de sahibi oldu. 1901'den bu yana verilen ödülü, şu ana kadar yalnızca dokuz kadın alabildi.
1946 yılında Avusturya Mürzzuschlag/Steiermark'ta doğan yazar, müzik, tiyatro ve sanat tarihi eğitimi gördü. 60'larda yazarlığa başlayan Jelinek'in Türkçede yayımlanmış kitapları şöyle: 'Sevda Kadınları' (Gendaş Kültür), 'Arzu' (Gendaş Kültür), 'Hırs' (Gendaş Kültür), 'Piyanist' (Everest). Jelinek'in bir anne ve kızı arasındaki ilişkiyi anlatan
'Piyanist' romanı, Michael Haneke tarafından beyazperdeye aktarılmış ve tüm dünyada büyük beğeni toplamıştı.
(Kültür Sanat)