Nobel'li şaire ilham olan Türkiye gezisi

Nobel'li şaire ilham olan Türkiye gezisi
Nobel'li şaire ilham olan Türkiye gezisi

Tomas Tranströmer

Bu yılki Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan İsveçli şair Tomas Tranströmer’in ‘İzmir Saat 3’ şiirine ilham olan Türkiye gezisine Stockholm’de yaşayan ünlü fotoğrafçı Lütfi Özkök aracılık etmiş.
1954’te 23 yaşındayken ilk şiir kitabı yayımlanan Tomas Tranströmer gezmek, dünyayı tanımak istiyordu. Türkiye de tanımak istediği ülkelerden biriydi. İsveç’te yaşayan Türk şair ve fotoğrafçı Lütfi Özkök’e telefon etti. Lütfi Özkök, İsveç’e üç buçuk yıl önce gelmiş olmasına rağmen adı edebiyat çevresinde çok iyi tanınıyordu. Evinde düzenlediği şaraplı, köfteli, pilavlı gecelerde şiir ve politika konuşuluyordu. Tranströmer herkesin dilinde olan bu geceleri duymuştu. Özkök’ün Türkiye’de görüşebileceği şairler için kendisine yardımcı olabileceğini düşünmüştü.
Telefon konuşmasından sonra Lütfi Özkök’ün evine geldi. Uzun uzun sohbet ettiler. Özkök, İstanbul ’da arkadaşları Oktay Rifat ile Melih Cevdet Anday’ı aramasını tavsiye etti. Genç şair denileni yaptı. Türk şairleri, İsveç’ten arkadaşlarının gönderdiği konuğa yakın ilgi gösterdiler. Gezdirdiler, akşam yemeklerine, evlerde düzenlenen partilere götürdüler. Tomas Tranströmer, İstanbul’dan Bursa’ya geçti. Osmanlı’dan kalan tarihi yerleri gezdi. Oradan İzmir’e devam etti. İsveç’e mutlu, yorgun ve Türkiye hayranı olarak döndü. Bu geziden, ‘İzmir Saat 3’ şiiri çıktı. İsveç’e döndükten sonra o da Özkök’ün evinde toplanan gruba katıldı. (BBC Türkçe)