Nora ya da Nurê, hep aynı hikâye

Nora ya da Nurê, hep aynı hikâye
Nora ya da Nurê, hep aynı hikâye

?Nora/Nurê?, prömiyerini 3 Mart?ta Batman?da yapacak.

Tiyatro Boyalı Kuş, Ibsen'in ünlü oyunu Nora'yla bir dengbej klasiği olan 'Saliho ve Nure'yi tek bir oyuna dönüştürdü. Kürtçe oynanacak 'Nora/Nure', oyuncak bebek olmaya zorlanan bütün kadınları anlatıyor

İSTANBUL - Henrik Ibsen’in ‘Nora: Bir Bebek Evi’, Tiyatro Boyalı Kuş tarafından ‘Nora/Nurê’ adıyla Kürtçe olarak sahnelenecek. Yıllardır ‘feminist tiyatro’ yapan Tiyatro Boyalı Kuş, İbsen’in oyunuyla, bir dengbej hikayesi arasındaki şaşırtıcı benzerliği, yepyeni bir sahne gösterisine dönüştürmüş. İbsen’in 1879’da yazdığı Nora, kadın özgürleşme hareketinin simge metinlerinden biri. Oyunda dönemin burjuva toplumunda bir ‘oyuncak bebek’ olmaktan öteye gidemeyen ve hasta kocasını kurtarma çabalarının ardından yaşadığı hayal kırıklığı üzerine ‘bebek evi’ni terk eden Nora anlatılıyor. Tiyatro Boyalıkuş, çeşitli dengbejlerin seslendirdiği, Kürtçe’de bir klasik sayılan ‘Saliho ve Nurê’ hikayesinin aslında aynı şeyi anlattığına işaret ediyor. Hapisteki sevgilisi ve amcasının oğlu Saliho için çalmadık kapı bırakmayan Nure, sonunda altınlarını satıp, rüşvetle Saliho’yu kurtarır. Ancak, Saliho’nun serbest kalınca yaptığı ilk iş Nurê’yi Ulu Camii önünde öldürmektir, çünkü Nurê ‘kadın başına’ erkek dünyasına girmiştir. Her ikisinin de adı ‘ışık’ anlamına gelen Nora ve Nure’nin hikayesini Kürtçe anlatan oyun, 3 Mart’ta Batman’da prömiyer yapacak.
Jale Karabekir’in yönettiği oyun, ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ etkinlikleri kapsamında 4 Mart’ta Diyarbakır’da sahnelenecek ve ardından Ağrı, Iğdır, Doğubeyazıt, Van, Yüksekova, Hakkari, Nusaybin, Kızıltepe, Mardin, Silvan, Muş ve Siirt’ti dolaşacak. 2009 Ibsen Ödülleri’ne de değer görülen proje, Haziran ayında da  Avrupa turnesine çıkacak. (Kültür Sanat)