Norayr Kasper bize zamandan bahsedecek!

Norayr Kasper bize zamandan bahsedecek!
Norayr Kasper bize zamandan bahsedecek!
Kanada pasaportlu Ermeni sanatçı Norayr Kasper, Beşiktaş ve Ortaköy'de gerçekleşecek Fotoİstanbul 2015'e katılacak. Sanatçı, "I Will Talk to You About Time" (Size Zamandan Bahsedecegim) başlığı altındaki seçkisini İstanbullu sanatseverlerin beğenisine sunacak.

RADİKAL- Kanada pasaportlu Ermeni sanatçı Norayr Kasper, Beşiktaş ve Ortaköy’de gerçekleşecek Fotoİstanbul 2015’e katılacak. Sanatçı, “I Will Talk to You About Time" (Size Zamandan Bahsedecegim) başlığı altındaki seçkisini İstanbullu sanatseverlerin beğenisine sunacak.

O KISACIK ‘AN’
Geniş, dalgalanan ipek parçaları, incelikle asılmış, alabildiğine uzanmış ve bu sergi mekânına yerleştirilmiş. Fotoğraflar kendisi kadar sunulduğu görsel biçimle de tanık olanlara el uzatır. Bu ipekler tarihi yorumlamaktan ya da geçmişi belgelemekten ziyade bir halet-i ruhiye ile ilgilenir. Bu görseller kalıntıların ve başkalaşımlarının sessiz şiiriyle; onlara hayat veren sonra da çekip alan o kısacık anla ilgilenir.

ZENNE İLE ALTIN PORTAKAL ALDI
Norayr Kasper, 2011 Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde 5 ödül kazanarak o yılın en çok Altın Portakal’ını alan ‘Zenne’ ile ‘En İyi Görüntü Yönetmeni’ ödülünü kazanmış, Türkiye sinemasında ‘Altın Portakal’ almış diasporadan ilk Ermeni olmuştu. Kasper, 2014 yapımı 'Çekmeceler' filminin de görsel yönetmenliğini de üstlenmişti.


“Size Zamandan Bahsedeceğim” 
Fotoİstanbul 2015 Norayr Kasper 9 Ekim – 8 Kasım

NORAYR KASPER HAKKINDA
Norayr Kasper, Kanada pasaportlu Ermeni bir görsel sanatçı. Venedik’te büyümüş olan ve şu an Toronto’da yaşayan Kasper’in duyarlılığı çok kültürlü yetiştirilişinden köklenmiş ve çok disiplinli zengin bir sanat formasyonuyla sonuçlanmış. Venedik Üniversitesi’nde mimarlık  ve fotoğrafçılık okuyan, Kanada Montreal Concordia Üniversitesi'nde film yapımcılığı ve sinema bölümünden mezun olan Kasper, aynı zamanda Kanada Sinematografi Derneği'nin bir üyesidir. Noray Kasper Kanada’da sanat fotoğrafları, enstelasyonları ve uzun metrajlı filmleriyle yaygın olarak bilinen bir görsel sanatçıdır.