Normalde sahnedeki kadar enerjik değilim

Normalde sahnedeki kadar enerjik değilim
Normalde sahnedeki kadar enerjik değilim
BB King ve Rod Sweart gibi efsanevi sanatçıların övgüyle bahsettiği İngiltere'nin karizmatik cazcsı Anthony Strong, 16 Aralık Salı akşamı İş sanat'a konuk olacak. Sahne karizması, piyano yeteneği ve enerjik performansıyla dikkat çeken Strong, "Kendiliğinden bir enerji oluşuyor, (sahnedeki) danslar da bunun dışavurumu. Ama günlük hayatımda sahnedeki kadar enerjik değilim" diyor.

Müzik ve caz ile tanışmanız nasıl oldu? Müzikal yolculuğunuzun nasıl başladığını bizimle paylaşır mısınız?
Müzik okulunda okuyordum ve yoğunlukla klasik müzik eğitimi alıyordum. 17 yaşıma geldiğimde caz piyano ile tanıştım ve okulda eğitimime bu yönde devam edebilmek için seçmelere katıldım. Mezun olduktan sonra en iyi arkadaşlarımdan biri menajerliğimi yapmaya başladı ve yaklaşık bir yıl sonra tüm Avrupa ’yı turlamaya başladık. Devamında da Paris tabanlı plak şirketi Naive ile uluslararası bir kayıt sözleşmesi imzaladık. Yine de yaşım daha gençken, hangi alanda ilerleyeceğime tam olarak bilmiyordum. Ama müzikle uğraşmayı her zaman çok istemiştim ve şimdi hayalimdeki işi yapıyor olduğum için çok mutluyum. Bu yüzden de kendimi çok şanslı hissediyorum.

Caz klasiklerini yeni ve modern bir yaklaşımla yeniden düzenliyorsunuz. Orijinallere sadık kalmak ve kendi bakış açısını yansıtmak noktasında dengeyi nasıl koruyorsunuz?
Buna kolay anlaşılır bir cevap vermem gerekirse melodiyi aynı bırakmaya gayret ediyorum. Bu oldukça basit bir bakış açısı gibi görünebilir ama harmoni, zaman ve birlikte çaldığım ekip, genellikle her üçü de belirleyici oluyor. Ama melodinin aşinalığı sanırım en hassas konu. Düzenleme onu nasıl süslediğinizle alakalı.

Caz haricinde farklı müzik tarzları da dinliyor musunuz?
Günlük yaşamımda her tür müziği dinlediğimi söyleyebilirim. Hip-hop, soul, klasik müzik, ama çoğunlukla caz. Frank Sinatra, Mel Torme, Nat King Cole, Nancy Wilson, Bill Evans sevdiğim isimlerden. 

2009 yılında yayınladığınız ‘Guatanteed’ albüm lansmanınız epey dikkat çekmiş. Neler oldu o gece?
Çok çılgın bir gece olduğunu söyleyerek başlamalıyım! 300’ün üzerinde insan çaldığımız kulübe akın etti, maalesef birçoğu içeri giremedi. O albümde şöyle bir şansım oldu. Benimle birlikte çalan müzisyenlerin hepsi hem benim çok iyi arkadaşlarım hem de Londra’nın en başarılı müzisyenleriydi. Dolayısıyla sahne üzerinde birlikte çalarken aldığımız keyif insanlara da yansıdı. Gösterilen ilgi beni ve arkadaşlarımı çok motive etmişti.

Türkiye’ye daha önce de gelmiştiniz. İstanbul ve İstanbul izleyicisi hakkında ne düşünüyorsunuz?
En başta yemeklerinizin muazzam olduğunu söylemeliyim. Sonrasında İstanbul’da çok dinamik ve keyif almayı bilen bir kitleye çaldığımızı hatırlıyorum. Konser programları çok arka arkaya olduğundan maalesef şehri keşfetmek için çok fazla vaktimiz olmuyor. Ama İstanbul’daki gece hayatı ve eğlence mekanları söyledikleri kadar var. Konser sonrası partimiz inanılmaz keyifliydi.

Enerjik ve dans etmeyi seven bir insan olduğunuzu söyleyebilir miyiz? 

Sahnede öyleyim, evet. Yaptığım işin hakkını vermek istiyorum. Gerçi bunu iş gibi de görmüyorum. Ben sevdiğim ve hayalini kurduğum şeyi yapıyorum. Dinleyicinin de benimle ya da sahnede çalan diğer müzisyen arkadaşlarımla beraber bizimle aynı keyfi alabilmesi benim için çok önemli. Yaptığım işin bu şekilde anlam kazandığına inanıyorum. Müziğin insanlarla paylaştıkça çoğaldığına inanıyorum. Dolayısıyla kendiliğinden bir enerji oluşuyor. Danslar da bunun dışavurumu sanırım. Biraz yatkınlığım da var sanıyorum. Ama günlük hayatımda sahnedeki kadar enerjik değilim. Bütün günü evde piyano başında geçirebilirim.

Önümüzdeki günlere yönelik yeni çalışmalarınız var mı?
Mayıs 2015’te beni şimdiden heyecanlandıran albümümü yayınlayacağım. Bu büyük bir grupla kaydettiğimiz bir albüm. Her zaman istediğim bir şeydi. Yine cover’lar, orijinal şarkılar ve klasik caz parçaları yer alıyor. Elbette kendi tarzımla yorumladığım bir albüm oldu. Ama bir öncekine göre daha güçlü, daha ritmik bir sound’u olduğunu söyleyebilirim.

Anthony Strong, 16 Aralık Salı saat 20.00’de İş Sanat sahnesinde. İş Sanat gişe 0212 316 10 83