Notalar dörtnala geliyor

Akbank Oda Orkestrası'nın daimi şefi Cem Mansur'un bir 'kürator' mantığıyla hayata geçirdiği 'Bach, Caz ve Lale Devri', 'Alla Turca' ve '1789 Aklı Selim'in Müziği' gibi projeleri, kalitesi ve özgünlüğünü yitirmeksizin bu yıl da devam ediyor.
Haber: EVRİM ALTUĞ / Arşivi

İSTANBUL - Akbank Oda Orkestrası'nın daimi şefi Cem Mansur'un bir 'kürator' mantığıyla hayata geçirdiği 'Bach, Caz ve Lale Devri', 'Alla Turca' ve '1789 Aklı Selim'in Müziği' gibi projeleri, kalitesi ve özgünlüğünü yitirmeksizin bu yıl da devam ediyor.
Projenin genel sanat yönetmenliğini de üstlenen Mansur'un 24-27 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek 'At Nağmeler' adlı yeni etkinliği, her zaman olduğu gibi, klasik müzikseverleri olduğu kadar, tarih, çağdaş müzik ve görsel sanat meraklılarını da yepyeni bir kültür ve sanat mekânında buluşturmayı amaçlıyor.
Akbank Oda Orkestrası 'lokomotifliğinde' düzenlenen disiplinlerarası proje nedeniyle, kültür ve sanat ortamı da yepyeni bir merkezi yeniden keşfetmenin heyecanını yaşayacak. Zira etkinliklerin tümü için, mekân olarak Yıldız Sarayı kapsamına giren ve restorasyonu yeni tamamlanan manej ve ahır binaları seçilmiş. Konserlerle birlikte sergi ve video gösterimlerinin yapılması için organize edilen bu binalar, tarihte 'Istabl-ı Amire-i Ferhan' olarak anılıyor.
24 Mart'ta Akbank Oda Orkestrası'nın F. Von Suppe bestesi 'Hafif Süvari Uvertürü'yle yürekleri 'şahlandıracağı' etkinlik, viyolonselin 'küresel' virtüözü Raphael Wallfisch'in sunacağı 'Do Majör Viyolonsel Konçertosu' ile sanatseverleri doruğa çıkarmayı daha ilk gününden garantiliyor.
At, hat ve seyahat...
Proje, aynı akşam Stravinsky, Bizet ve Rossini besteleriyle devam ederken, program doğrultusunda ertesi gün, yani 25 Mayıs akşamı saat 21.00'de bayrağı Mercan Dede Ensemble devralacak. Uluslararası caz ve Türk tasavvuf musikisinin ustalarını buluşturan topluluk, görsel destekli 'At Hat ve Seyahat Sesleri' projesiyle hem bir önceki etkinliği 'Seyahatname 2001'e, hem tarihe, hem de geleceğin seslerine keyifli bir göndermede bulunmuş olacak.
'At Nağmeler'i yüreklere dörtnala ulaştıracak diğer iki konser ise programda 26 Mayıs günü peş peşe sahne alacak Alt Wiener Quartett ve piyano üstadı Leslie Howard gibi sürpriz konukların desteğinde sanatseverlerle buluşacak. Akbank Oda Orkestrası, etkinliğin son gününde de sanatseverlere viyolonsel ustası Wallfisch eşliğinde Beethoven'ın 'Süvari Balesi Müziği' ile Haydn'ın 'Av' senfonisini içinde barındıran ilginç bir repertuvar sunacak.
Etkinlik kapsamında gravür ve özgünbaskı ustası, ressam Süleyman Saim Tekcan'ın
'Atlar ve Hatlar' başlıklı özel sergisi izleyicilerle atları 'kendi mekanında' sanat aracılğıyla buluşturacak.
Sanat ve sahne tarihimizin duayeni Prof. Metin And'ın 'Osmanlı'da At, Av ve Sanata Yansımaları' başlıklı görüntülü söyleşisiyle zenginleşen 'At Nağmeler', Avusturya Kültür Ofisi'nin işbirliğiyle hazırlanan
'Lipizzanner Museum Atlar Sergisi' ile de coşkusunu Avrupa sınırlarına taşırmayı sürdürüyor.
Öğrencilere yüzde 50 indirim uygulanacak etkinliğin biletleri Biletix'ten temin edilebilir. Biletix Tel: 0216 454 15 55 Bilgi için internet adresi: www.akbank.com.tr


  ETİKETLER:

  İnternet

  ,

  Avusturya

  ,

  İstanbul

  ,

  caz